Středoevropský technologický institut CEITEC se zítra zapojí mezi deset nejvýznamnějších evropských výzkumných institutů a zahájí nové spojenectví pod iniciativou EU-LIFE, která bude propagovat evropský výzkum. Posláním EU-LIFE je podpora excelence, sdílení poznatků a vliv na politiku v oblasti věd o živé přírodě. Partnery v EU-LIFE jsou renomovaná mezinárodní výzkumná centra, která pracují s podobnými principy excelence, vnějším hodnocením, nezávislostí a konkurenceschopností. Ve vysoce konkurenčním výzkumném prostředí, zvlášť během obtížného ekonomického období, věří, že mohou spojit síly a tím přispívat k prosazení evropské vědy do popředí.
› víceMimořádnou příležitost vyslechnout si přednášku držitele Nobelovy ceny, amerického chemika s českými kořeny, profesora Thomase R. Cecha, budou mít studenti a akademici Masarykovy univerzity (MU). Cech, který získal Nobelovu cenu za chemii v roce 1989 spolu s Sidney Altmanem za objev katalytické funkce ribonukleové kyseliny, bude 14. května přednášet v Mendelově muzeu MU.
› víceMladí vědci z CEITECu VUT a Ústavu fyzikálního inženýrství FSI VUT (ÚFI FSI VUT) objevili nové způsoby ovládání magnetických vírů, které mohou mít využití například jako zcela nový druh počítačové paměti. Na ověření teorie spolupracovali brněnští vědci s kolegy z Kalifornské univerzity v San Diegu a synchrotronové laboratoře v Berkeley. Výsledky výzkumu jsou natolik zajímavé a průlomové, že je v květnovém vydání publikoval prestižní vědecký časopis Nature Nanotechnology.
› víceVědec Dalibor Blažek z CEITECu MU získal prestižní grant Pilot Study Award od americké nadace Marsha Rivkin Center, která financuje výzkum v oblasti nádorové biologie vaječníků. Centrum uděluje granty vědcům, jejichž výzkum je inovativní a má významný potenciál pro získání nového vhledu do molekulární podstaty vzniku nádorů vaječníků, čímž může přispět k včasné detekci tohoto zákeřného onemocnění a úspěšnější léčbě. Ocenění vědci pocházejí většinou z předních amerických univerzit, úspěch brněnského vědce je tak o to významnější.
› víceStředoevropský technologický institut VUT (CEITEC VUT) oficiálně otevřel první doktorský mezioborový studijní program Pokročilé materiály a nanovědy. Nový doktorský program nabídne studentům možnost čerpat znalosti a zkušenosti odborníků ze tří špičkových vědeckých institucí současně. Studenti budou mít také jedinečnou příležitost využívat mnohdy unikátního přístrojového a technologického zázemí vědeckého centra.
› víceVědci ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU) ve spolupráci s lékaři z Nemocnice s poliklinikou Havířov vyvinuli unikátní metodu pro rychlou diagnostiku otravy metanolem za pomoci stanovení kyseliny mravenčí v krevním séru. Výsledky jsou k dispozici během několika minut, což může výrazně snížit dobu mezi přijetím pacienta a zahájením léčby. Výsledky výzkumu zveřejnil v únoru 2013 prestižní vědecký časopis Journal of Chromatography A.
› víceMladý vědec ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU) Michal Zimmermann objevil v laboratoři na prestižní americké Rockefellerově univerzitě nový genetický faktor rozhodující o způsobu opravy poškozené DNA. Ten lékaři mohou využít pro účinnější léčbu dědičných nádorů prsu a vaječníků. Výsledky výzkumu zveřejnil v lednu 2013 prestižní vědecký časopis Science.
› víceDne 7. února 2013 se na půdě Jihomoravského kraje odehrála konference a kulatý stůl na téma předškolní péče pro děti vědeckých a akademických pracovníků. Hlavním cílem obou akcí bylo upozornit na neodpovídající dostupnost a strukturu nabídky předškolních zařízení a zejména přijít s konstruktivními návrhy navázání spolupráce mezi Jihomoravským krajem, Magistrátem města Brna a univerzitami. Kulatý stůl cílil zejména na specifika vědeckých a akademických pracovníků, včetně těch zahraničních. Iniciátorem setkání byl CEITEC- Středoevropský technologický institut – centrum vědecké excelence, jehož nositeli jsou Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Výzkumný ústav veterinárního lékařství a Ústav fyziky materiálů Akademie věd ČR.
› víceNejvýkonnější spektrometr pro nukleární magnetickou rezonanci (NMR) ve střední a východní Evropě má ode dneška k dispozici Středoevropský technologický institut Masarykovy univerzity (CEITEC MU). NMR spektrometr je součástí nově otevřeného Národního NMR centra Josefa Dadoka. Těchto unikátních zařízení s pracovní frekvencí 950 MHz je po celém světě instalováno pouze osm. Vybavení centra přispěje ke studiu atomární struktury biologicky významných molekul a jejich komplexů, což umožní například objasnit funkci živých organismů nebo napomůže k vývoji nových léčiv. Pracoviště je pojmenováno po profesoru Josefu Dadokovi, který se svou vědecko-výzkumnou prací nesmazatelně zapsal do historie NMR spektroskopie.
› víceZástupci CEITECu – Středoevropského technologického institutu dnes úspěšně završili jednání o spolupráci s řadou výzkumných i vládních institucí v Ottawě, Torontu a Montrealu, která byla organizována pod záštitou kanadské ambasády v Praze a české ambasády v Ottawě. Cílem mise bylo navázání spolupráce v oblasti neurověd a onkologického výzkumu.
› více29. ledna 2018 9:46
LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …
25. ledna 2018 18:21
WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…