Univerzity a výzkumná pracoviště
CEITEC má nadregionální ambice a má zájem spolupracovat jak s evropskými, tak světovými institucemi, které jsou již ve svém oboru uznávanými kapacitami. Existující výzkumné týmy v rámci CEITECu mají s mnohými zahraničními univerzitami a výzkumnými pracovišti navázán poměrně intenzivní vztah. Cílem CEITECu je tyto vztahy rozvíjet a umožnit většímu počtu výzkumných pracovníků přístup k nejnovějším vědeckým poznatkům. Vznikne tak unikátní možnost pro sdílení informací, a to jak formou odborných stáží, tak společných přednášek a publikací.
Inovativní společnosti
V návaznosti na globalizaci je nutné zmínit i spolupráci s nadnárodními inovativními společnostmi. Výzkumné a vývojové aktivity CEITECu by měly přinést poznatky využitelné celosvětově, proto i pro jeho výsledky budeme hledat možné aplikace právě ve spolupráci s průmyslovými giganty. Ideálním příkladem jsou nadnárodní farmaceutické společnosti, zdravotnická zařízení, výrobci technologií a strojních zařízení a IT firmy.
Evropské sítě výzkumných infrastruktur
CEITEC je aktivně zapojen do několika projektů, které jsou součástí ESFRI Roadmap a tvoří tak důležitou infrastrukturní základnu pro mnohé vědecké obory:
- INSTRUCT – evropská infrastruktura pro integrativní strukturní biologii
- Euro-BioImaging – evropská infrastruktura pro biomedicínské zobrazování
- ELIXIR – evropská infrastruktura pro bioinformatiku
- EATRIS – evropská infrastruktura pro translační medicínu
ESFRI – Evropské strategické fórum pro výzkumnéinfratruktury – je strategickým nástrojem pro rozvoj výzkumné integrace Evropy a pro posílení její mezinárodní spolupráce.
Posláním ESFRI je podpora koherentního a strategického přístupu k vytváření politik týkajících se výzkumných infrastruktur v Evropě a dále usnadňování multilaterálních iniciativ, které povedou k lepšímu využití a rozvoji výzkumných infrastruktur na evropské i mezinárodní úrovni. ESFRI bylo vytvořeno v roce 2002 na žádost Evropské Rady.
ESFRI vytvořila a publikovala již čtyři tzv. Roadmaps (Akční plán) týkající se výzkumných infrastruktur, první verzi v roce 2006 a její poslední aktualizace je z roku 2016.