Kanadská mise CEITECu byla zahájena v Ottawě řadou prezentací a navazujících jednání se zástupci ministerstva zahraničí a dalších vládních institucí, například Sítě kanadských center excelence, Asociace kanadských univerzit, Kanadské nadace pro inovace, Národní vědecké rady Kanady, Kanadského konsorcia pro komercializaci a dalších klíčových institucí zaštiťujícími výzkum, vývoj a rozvoj inovací. „Cílem oficiální části programu bylo představení CEITECu jako ambiciózního evropského výzkumného pracoviště, které pro kanadské instituce představuje významného partnera pro budoucí spolupráci“, uvedla vedoucí zahraničních vztahů a projektů ústavu CEITEC Masarykovy univerzity Zlatuše Novotná, která CEITEC v Ottawě reprezentovala.
K výměně zkušeností a navázání další spolupráce došlo v oblasti lékařských výzkumných programů. Koordinátor výzkumného programu Výzkum mozku a lidské mysli Milan Brázdil absolvoval sérii jednání s kolegy z Rotmanova ústavu a Krembilova neurovědního centra v Torontu a na Univerzitě McGill v Montrealu. Podařilo se dojednat spolupráci s Tomášem Pausem z Rotmanova ústavu na přípravě mezigeneračního výzkumného projektu zdravotní prevence v novém oboru populačních neurověd. „Další možnosti spolupráce se nabízejí s odborníky z Tanzova ústavu pro neurodegenerativní choroby v oblasti výzkumu Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby“, dodal Brázdil.
Také koordinátorka výzkumného programu Molekulární medicíny Šárka Pospíšilová a Michael Doubek považují návštěvu špičkových kanadských pracovišť za úspěšnou. „Za nejpřínosnější považuji návštěvu Inovačního genomického centra Univerzity McGill vybaveného prvotřídní technikou pro analýzu genetické informace“, uvedla Pospíšilová. Výsledkem diskuse s Pavlem Hametem, profesorem medicíny na montrealské univerzitě, je pak nalezení témat na společné projekty, které mohou ušetřit výdaje na léčbu chronických nemocí, zejména rakoviny a chorob srdce a oběhového systému.
Mise CEITECu do Kanady byla iniciována mise Suzanne Drisdelle-Güven, vedoucí obchodního úseku kanadské ambasády v Praze. Důležitá byla také podpora ze strany české ambasády v Ottawě. „Naším cílem je pomoci českým výzkumným institucím při navazování spolupráce v oblasti lékařských věd a zdravotní péče v Kanadě. Prioritou vlád obou zemí je zefektivnění nákladů na zdravotní péči, ke kterému může právě moderní biologický výzkum přispět.“, uvedl velvyslanec ČR v Kanadě Karel Žebrakovský.