Mikroskop unikátní i ve světovém měřítku. To je jeden z výsledků výzkumu vědců ze Středoevropského technologického institutu Vysokého učení technického (CEITEC VUT), kteří tak mohou současně jít příkladem v čerpání evropských peněz. Díky vhodně zvoleným přístrojům a technologiím pořízeným z účelové podpory ERDF – Evropského fondu regionálního rozvoje, určené pro velké infrastruktury a schvalované přímo vládou ČR, se jim daří získávat a realizovat evropské výzkumné projekty udělované přímo Evropskou komisí. Výsledkem synergie národních a evropských dotačních politik je například i účast vědců z CEITECu VUT ve vědeckovýzkumném projektu UnivSEM. Ten je financovaný z hlavního nástroje Evropské unie pro financování výzkumu a vývoje, 7. rámcového programu (7. RP).
› víceVztah epilepsie k náboženství a proměny vnímání jejích projevů v historii budou jedněmi z klíčových témat třetího mezinárodního kongresu Epilepsy, brain and mind, který se koná v Brně od 3. do 5. dubna. Odborníci z Evropy i zámoří na toto onemocnění se dotknou i takových témat jako je epilepsie v umění, zejména v poezii, nebo vyjádření epileptických záchvatů v hudbě.
› víceStředoevropský technologický institut Masarykovy univerzity (CEITEC MU) získal jako jediný v České republice prestižní evropský grant z programu „ERA Chairs“. Finanční podpora ve výši 2,2 milionů EUR umožní přijmout vynikajícího vědce, který se svým výzkumným týmem posune hranice poznání v oblasti chemické a buněčné biologie. Zbývá již jen podepsat grantovou dohodu s Evropskou komisí.
› víceStředoevropský technologický institut (CEITEC) se stal členem konsorcia EU-LIFE, které sdružuje třináct nejlepších evropských výzkumných institutů v oblasti věd o živé přírodě. CEITEC je jedinou výzkumnou organizací z nových členských států Evropské unie, která je členem tohoto sdružení.
› víceKarel Říha získal EMBO Installation Grant a je tak jediným českým vědcem, který grant v roce 2013 obdržel. EMBO - Evropská organizace molekulární biologie granty uděluje jednou za rok a letos ocenila šest vědců z České republiky, Polska, Portugalska a Turecka. EMBO Installation Grant umožňuje úspěšným výzkumníkům zřídit si vlastní výzkumnou skupinu v zemi svého původu.
› víceNovým operačním ředitelem CEITECu - Středoevropského technologického institutu se 18. listopadu stal někdejší první náměstek ministra školství Jiří Nantl. Do působnosti operačního ředitele CEITECu spadá zejména finanční a projektový management, řízení kvality a rizik a management lidských zdrojů. Zkušený manažer byl do funkce jmenován na základě otevřeného výběrového řízení.
› víceUnikátní vybavení, které umožní zkoumat např. přepis genetické informace, má nyní k dispozici CEITEC MU. Systém Bio SAXS je součástí nově otevřené sdílené laboratoře Monokrystalové rentgenové difrakce. Jedinečné zařízení laboratoře přispěje ke studiu složitých biologických procesů, což umožní například lépe pochopit příčiny rakovinného bujení a přispět tak k jeho léčbě.
› víceVědecko-výzkumné centrum CEITEC patří mezi nejmladší evropská vědecká centra, přesto si již získalo renomé mezi odborníky. Jeho prestiž potvrzuje i zájem největších světových firem. Důležití hráči na trhu v oblasti moderních technologií se sejdou na pondělním semináři, který právě CEITEC VUT organizuje. Nejen, že se zúčastní světoví lídři, ale prestiž akce ještě zvýšil přední výrobce vědeckých analytických přístrojů využívajících rentgenové záření, který zde představí svoji produktovou novinku ve světové premiéře.
› víceVědci z CEITECu VUT vyvíjí speciální keramický materiál pro výrobu náhrad čelistních kostí. Vyrábí keramické granulky, které bude možné naplnit unikátním biopolymerem a v podobě roztoku je použít jako „inkoust“ do 3D tiskáren. Ty vytisknou keramický implantát čelistní kosti tak, aby odpovídal konkrétním potřebám jednotlivých pacientů. Evropský grant odborníci z moravské metropole získali ve spolupráci s německými, švédskými, španělskými a čínskými experty. Výzkum kombinuje některé již používané technologie a jejich využití v medicíně v souladu se současným trendem snižování nákladů na léčbu.
› víceMladý vědec Pavel Plevka ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU) získal nejprestižnější evropský vědecký grant, udělovaný Evropskou výzkumnou radou (ERC – Europen Research Council). Je tak jediným vědcem působícím v ČR, který letos obdržel finanční podporu z ERC v kategorii „Starting Grants“. ERC poskytuje „Starting Grants“ nejtalentovanějším evropským výzkumníkům na základě vědecké excelence jejich návrhu inovativního výzkumu. Pavel Plevka uspěl s projektem „Strukturní studie lidských pikornavirů“ a je teprve šestým držitelem „ERC Starting Grants” v ČR od roku 2007 a vůbec prvním působícím v Brně.
› více29. ledna 2018 9:46
LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …
25. ledna 2018 18:21
WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…