EMBO Installation Grant je udělován každoročně za účelem posílení vědy ve vybraných členských státech. „Instalační granty EMBO jsou přímou podporou talentovaných mladých vědců, kteří se vracejí zpět do vlasti, aby si zde založili vlastní laboratoře. Ve výsledku tyto granty přispívají k obrácení nepříznivého trendu odlivu talentovaných mozků ze zemí aktivně pracujících na rozvoji základní vědy,“ uvedla Gerlind Wallon, zástupkyně ředitele EMBO.
Ocenění vědci obdrží od svých hostitelských států částku 50 000 EUR ročně po dobu tří až pěti let. To jim usnadní zřízení vlastních výzkumných skupin a vlastní etablování v dané vědecké komunitě. Šest držitelů grantu se tak stane členy prestižní sítě Mladých výzkumníků EMBO, což jim pomůže lépe se i se svými novými laboratořemi integrovat do evropské vědecké komunity. Od založení programu v roce 2006 získalo instalační granty EMBO celkem 64 výzkumných pracovníků.
Karel Říha vystudoval genetiku a molekulární biologii na Masarykově univerzitě v Brně, kde rovněž získal PhD. Doktorský projekt vypracoval na Biofyzikálním ústavu AV ČR pod vedením Prof. Borise Vyskota. V letech 1999-2002 pracoval jako postdoc na Texas A&M University v USA. Poté přijal nabídku spolupodílet se na vybudování nově zřízeného ústavu Gregor Mendel Institute se zaměřením na výzkum rostlin ve vídeňském Biocentru, kde také působí jako vedoucí výzkumné skupiny a v letech 2008-2011 zde vykonával funkci zástupce ředitele. Od července 2013 působí také na CEITECu - Středoevropském technologickém institutu v Brně. Karel Říha studuje stabilitu genomu, meiόzu a mechanizmy genové exprese. Je autorem více než 30 publikací v renomovaných vědeckých časopisech jako např. Genes & Development, EMBO J., Molecular Cell, PNAS nebo Science.
EMBO - Evropská organizace molekulární biologie
EMBO symbolizuje excelenci ve vědách o živé přírodě. Organizace umožňuje nejlepší vědu tím, že podporuje talentované výzkumné pracovníky, podněcuje výměnu vědců a určuje politiku pro světovou špičku v evropském výzkumném prostředí. EMBO má 1500 členů z řad vedoucích výzkumníků v oblasti věd o živé přírodě a podporuje nové generace výzkumných pracovníků k produkci světových vědeckých výsledků. EMBO svým vědcům pomáhá dělat pokroky ve výzkumu, propaguje jejich mezinárodní renomé a zajišťuje jejich mobilitu. Kurzy, workshopy, konference a vědecké časopisy šíří nenovější výzkum a nabízejí školení v nejmodernějších technologiích, aby udržely standard excelence ve výzkumné praxi. Více informací naleznete ZDE.