Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

LIBRA / Leading innovative measures to reach gender balance in research activities

 

 

Anotace projektu

libra

Programový rámec Horizon 2020 (GERI-4-2014)
Trvání projektu 42 měsíců (3,5 roku)
Plánovaný start projektu 1. října 2015
Celkový rozpočet projektu: 2 291 642 EUR / 65,3 mil CZK
Rozpočet CEITEC 133 750 EUR / 3,8 mil CZK
Koordinátor projektu:  Fundacio Centre de Regulacio Genomica (CRG), Barcelona, Španělsko
Partneři projektu: členské instituce konsorcia EU-LIFE (www.eu-life.eu), ASDO
Řešitelka projektu: Ing. Eliška Handlířová, vedoucí projektová manažerka, eliska.handlirova@ceitec.cz , 549 49 4481
Webové stránky projektu LIBRA: http://www.eu-libra.eu/

Dlouhodobým cílem projektu LIBRA je zvýšení zastoupení žen ve vědě a jejich účasti na vedoucích pozicích. Tohoto cílem bude dosaženo prostřednictvím přímé podpory žen ve vědě a výzkumu, odstraněním bariér a předsudků na základě pohlaví a díky zvýšení povědomí o genderové dimenzi výzkumných aktivit. Projekt LIBRA tak přispívá k realizaci cílů Evropského výzkumného prostoru (ERA), jako je podpora kariérního rozvoje žen, podpora jejich zapojení do procesů řízení a rozhodování ve vědě a výzkumu (dále: VaV). Projekt LIBRA reaguje na výzvu Evropské komise z roku 2012, že je potřeba ukončit plýtvání s talenty, které si nemůžeme dovolit, a diverzifikovat naše přístupy k výzkumu a podpořit excelenci.

V rámci projektu LIBRA partnerské instituce připraví a následně implementují tzv. plány genderové rovnosti a budou realizovat klíčové aktivity ve čtyřech definovaných oblastech: 1. přijímání vědeckých pracovníků a pracovnic, 2. kariérní rozvoj, 3. slaďování rodinného a profesního života a 4. genderová dimenze ve výzkumných projektech.

Do realizace LIBRA je zapojeno celkem 13 evropských výzkumných institucí v oblasti věd o živé přírodě, které jsou sdruženy do konsorcia EU-LIFE (www.eu-life.eu) a genderová expertní organizace ASDO.

Dosažení genderové rovnosti ve VaV je komplexní problém, který vyžaduje multidisciplinární a integrovaný přístup. Věnovat pozornost je třeba (ne)vědomým předsudkům na základě pohlaví, pracovnímu prostředí, vedoucím a rozhodovacím pozicím, stereotypům o vědcích, vědkyních a vědě, vědeckému obsahu, prioritám výzkumu, atd.

Na počátku projektu bude realizováno úvodní vyhodnocení aktuálního stavu všech partnerů (statistiky na základě pohlaví, aktivní politiky a aktivity relevantní pro projekt). Na základě toho budou vytvořeny plány genderové rovnosti (tzv. gender equality plans), které budou realizovány v průběhu projektu, v kombinaci s klíčovými aktivitami zaměřenými na přijímání nových pracovníků, kariérní rozvoj a plánování, slaďování rodinného a pracovního života a zohledňování genderu/pohlaví ve výzkumu.

Pro výzkumné centrum CEITEC je realizace projektu LIBRA skvělou příležitostí vytvořit a implementovat moderní politiky rozvoje lidských zdrojů, které přispějí k internacionalizaci pracoviště. Získá tak příležitost poznat příklady dobré praxe ve spolupráci s dalšími dvanácti špičkovými instituty v oblasti věd o živé přírodě a bude moci aktualizovat například procesy přijímání nových pracovníků, organizaci práce či podpory mladých vědců a vědkyň v rozjezdu jejich kariéry.

Genderová dimenze ve výzkumných projektech, nová priorita Evropské komise

LIBRA se mimo jiné zaměřuje na zohledňování faktoru genderu/pohlaví v rámci výzkumných aktivit a postupů. V nedávné době bylo prokázáno, že pohlaví a gender jsou dva potenciálně kritické faktory v případě výzkumných metod. Výsledky experimentů mohou být silně odlišné na základě pohlaví, například mužské a ženské buňky (či organismy) se mohou odlišně chovat či reagovat, a to dokonce i na molekulární úrovni. V minulosti byl tento aspekt často přehlížen či zanedbáván. To vedlo k výsledným datům, která buď nerozlišovala pohlaví/gender nebo reprezentovala pouze jedno pohlaví.

Konkrétním příkladem, kde je zásadní zohlednit aspekt pohlaví, je výzkum HPV infekce a vývoj vakcíny realizovaný Evropským onkologickým insitutem (the European Institute of Oncology). HPV (Human Papilloma Virus) je významným lidským karcinomem jak pro ženy, tak pro muže. Nicméně HPV byl tradičně považován pouze za „ženskou rakovinu“. V nedávné době však dochází k nárůstu rakoviny hlavy a krku, která je též spojená s HPV virem, a to zejména u mužské populace. Z tohoto důvodu se tak HPV stává také záležitostí důležitou i pro mužskou populaci. Toto jasně dokládá, že v rámci výzkumu HPV je nutné vždy zohledňovat obě pohlaví. Program vakcinace by tak měl být realizován jak v rámci populace žen, tak mužů. V konečném důsledku tak díky zohlednění aspektu pohlaví/genderu dochází ke zkvalitnění vědeckého poznání, vědeckých výsledků a také velmi významné úspoře finančních prostředků.

První tisková zpráva k projektu ke stažní ZDE.
Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…