Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

Zahraniční vědecké kapacity z CEITECu již zasedají v Brně

Teprve tři týdny po schválení a Středoevropský technologický institut už v Brně uvítal své mezinárodní vedení. Ve dnech 19. – 21. června v Brně poprvé zasedá Mezinárodní vědecká rada – nejvyšší vědecký poradní orgán CEITECu, jehož členy jsou výhradně významní představitelé předních zahraničních vědeckých institutů. Tito nezávislí odborníci posuzují a schvalují zásadní rozhodnutí o klíčových otázkách a principech řízení centra. CEITEC tak již naplno rozjel své ambice stát se evropským centrem excelence.

Středoevropský technologický institut CEITEC za 5,2 miliardy korun vyroste do tří let v Brně. Před třemi týdny se díky podpisu Evropské komise stal prvním velkým projektem z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace schváleným na všech úrovních. CEITEC je centrem se zahraničním vedením, v jeho čele stojí Mezinárodní vědecká rada, která pomáhá určovat základní směr vědeckého zaměření, schvaluje interní nastavení a dokumenty centra. Interním jazykem centra je tedy přirozeně angličtina.

Zahraniční experti se na přípravě projektu podíleli od samého začátku. Na právě probíhajícím prvním oficiálním zasedání již Rada řeší praktické otázky chodu centra, například hodnotí nastavení interního řízení a společně s vědeckými pracovníky CEITECu řeší klíčové principy, na nichž je institut založen a bude se do budoucna rozvíjet. „Naše mezinárodní vedení nám během včerejšího zasedání potvrdilo, že strategie a řízení celého centra skutečně vychází ze zkušeností předních světových vědeckých institutů. Když zvládneme plnit nastavené principy, můžeme být do několika let také úspěšným a uznávaným centrem vědy,“ řekl výkonný ředitel Tomáš Hruda.

Členy Mezinárodní vědecké rady jsou uznávaní zahraniční odborníci, například vědecký ředitel vídeňského institutu Austrian Institute of Technology Wolfgang Knoll nebo vědecký ředitel oddělení Biologie rostlinných systémů z Vlámského biotechnologického institutu v belgickém Gentu Dirk Inzé.

Naši zahraniční kolegové se zajímali především o formu a konkrétní příklady spolupráce v oblasti věd o živé přírodě a materiálových věd, na jejichž propojení je věda v CEITECu založena.  V možnostech takto kombinovaného výzkumu vidí velký potenciál CEITECu. Shodli se na tom, že výhodou CEITECu je využívání specializovaných přístrojů a tzv. sdílených laboratoří, ve kterých se budou vědci pravidelně potkávat a budou tak mít příležitost navazovat a rozvíjet mezioborové spolupráce“, zhodnotil zasedání rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Rais.

 Členové Mezinárodní vědecké rady:

Prof. Wolfgang Knoll, vědecký ředitel,  AIT- Austrian Institute of Technology, Vienna, Austria

Prof. Hartmut Oschkinat, vědecký ředitel, Leibnitz Institut für Molekulare Pharmakologie Berlin, Germany

Prof. Dirk Inzé, vědecký ředitel  a ředitel oddělení Biologie rostlinných systémů, VIB University of Gent, Belgium

Prof. Andrés Aguilera, náměstek vědeckého ředitele a vedoucí oddělení Molekulární Biologie, Andaluzian Center for Molecular Biology and Regenerative Medicine

Prof. Yoshio Nishi, ředitel vědeckého centra pro integrované systémy, Standford University, USA

 

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…