Bioaktivní náhrady čelistních kostí vyvíjejí vědci ze Středoevropského technologického institutu v Brně (CEITEC). Výsledné keramické granulky se budou plnit unikátním biopolymerem a v podobě roztoku se použijí jako „inkoust“ do 3D tiskáren. Implantát čelistní kosti tak bude vymodelován přesně pro pacienta, vznikne původní tvar.
Jak sdělil Jakub Ondroušek z CEITEC, brněnští odborníci získali evropský grant ve spolupráci s německými, švédskými, španělskými a čínskými kolegy. Projekt je podle něj příkladem toho, jak mohou vědci spolupracovat napříč různými obory a vyvíjet metody a technologie pro využití v praxi. Člen brněnské výzkumné skupiny David Salamon umí vyrobit keramické granulky s dírkou, kterou je možné biopolymerem naplnit. Ve Švédsku zdokonalují metody snímání poranění kosti od skenování po 3D modelování. Další vědci v Brně pracují na vývoji nejlevnější a nejefektivnější metody tvarování čelisti z keramiky. Experti z pekingské nemocnice jsou připraveni poskytnout zázemí a pacientskou základnu pro řešení problémů v běžné lékařské praxi. „Naším cílem je nahradit poškozenou čelist novou keramickou tak, aby přesně odpovídala potřebám pacienta. Přesnou kopii pak naplníme látkou podporující hojení,“ říká Karel Maca z CEITEC, profesor Vysokého učení technického v Brně.
Přesně padnoucí čelistní náhradu dostane například pacient po autonehodě. Bioaktivní polymer umožní, že tělo nový implantát přijme bez nežádoucích účinků a navíc bude rychleji nastartován proces hojení. A přesný obrázek 3D výrazně pomůže lékaři při operaci.