Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

Tiskové zprávy

16. 1. 2018

Deset předních výzkumných organizací sdružených v Alliance4Life usiluje o pozvednutí standardů vědy ve střední a východní Evropě

Tisková zpráva, Brno, 16. ledna 2018
Z prostředků poskytnutých Evropskou unii i z národních rozpočtů byly v zemích střední a východní Evropy v posledních deseti letech provedeny rozsáhlé investice do vědeckých center. Významné rozdíly přesto v celkovém vědeckém výkonu ve srovnání se západní Evropou přetrvávají. Podle odborníků jsou hlavními příčinami rozdrobené projektové financování a z něj vyplývající malá stabilita vědeckých týmů i celých organizací, které při závislosti na projektech neumí vědcům poskytnout jasnou dlouhodobou perspektivu. Výzkumné organizace, které dnes oficiálně v Brně vytvořily Alliance4Life, se vyznačují tím, že mají ve svých oborech významný vědecký výkon, zejména se však chtějí systematicky věnovat zlepšování svého celkového fungování.

 

› více
19. 12. 2017

Nový software z CEITECu MU znamená průlom v práci s biologickými databázemi

Nový software z CEITECu MU znamená průlom v práci s biologickými databázemi

Tisková zpráva, Brno, 3. prosince2017
Nový software, který funguje jako virtuální mikroskop, jehož pomocí je možné zkoumat molekuly či jejich soubory jako celek, vyvinul David Sehnal z výzkumné skupiny Jaroslava Koči z CEITECu MU a NCBR PřF. Tento průlomový software s názvem LiteMol suite dokáže zaostřit i na detaily a studovat například, jak se léčiva váží na receptory nebo ukázat atom železa v hemoglobinu.

› více
13. 12. 2017

Petr Neugebauer se do Brna vrací s vědeckým grantem na 2 mil EUR

Petr Neugebauer se do Brna vrací s vědeckým grantem na 2 mil EUR

Na brněnském CEITEC VUT se od ledna začne řešit další ERC grant, který patří k těm nejprestižnějším grantům udělovaným Evropskou komisí. Petr Neugebauer s podporou 2 mil EUR bude vyvíjet revoluční metodu paramagnetické rezonance, která by znamenala významný posun v širokém spektru oborů jako je například fyzika, chemie či lékařství. 

› více
3. 12. 2017

Česká hlava míří na CEITEC MU

Česká hlava míří na CEITEC MU

Tisková zpráva, Brno, 3. prosince2017

Prestižní ocenění za vědu a výzkum udělované v České republice, letos převzal Karel Škubník. Získal Českou hlavu - cenu Doctorandus za přírodní vědy, konkrétně za výzkum struktury včelích virů.

› více
9. 11. 2017

Vědci z CEITEC VUT jsou poprvé v historii Česka koordinátory prestižního FET Open

Vědci z CEITEC VUT jsou poprvé v historii Česka koordinátory prestižního FET Open

BRNO, 13. listopad 2017 – Vysoce originální, vizionářské, se zásadním významem pro potřeby a rozvoj společnosti. Takové podmínky musí splnit projekt podaný v rámci prestižní kategorie projektů základního výzkumu Future Emerging Technology (FET). Týmu z CEITEC VUT se v této kategorii, s 2 až 3procentní úspěšností, nejen podařilo uspět mezi 28 podanými projekty na prvním místě, ale navíc i poprvé v české historii budou jeho koordinátorem. S podporou 2.89 miliónů EUR se zaměří na unikátní vylepšení elektronové paramagnetické rezonance. 
 

› více
26. 10. 2017

Vědci z CEITECu MU zjistili, jak buňka pozná konce genů

Vědci z CEITECu MU zjistili, jak buňka pozná konce genů

Tisková zpráva, Brno, 26. října 2017
Jak buňka rozpozná konce genů, které přepisuje ze své DNA do RNA a následně do podoby konkrétní bílkoviny, studovali ve své aktuální práci odborníci z CEITECu MU. Zjistili, jakou strukturu mají molekuly, které zodpovídají za nalezení správného konce genu. Díky tomu mohou lépe pochopit fungování přepisu genetické informace a také vliv tohoto procesu například na vznik některých onemocnění. Jejich práci nyní zveřejnil prestižní časopis PNAS. Výzkum je součástí prestižního grantu Evropské vědecké rady (ERC), který před dvěma lety získal Richard Štefl.

› více
22. 9. 2017

CEITEC MU a prestižní belgický institut VIB spojí své síly a vybudují evropské centrum syntetické biologie rostlin

CEITEC MU a prestižní belgický institut VIB spojí své síly a vybudují evropské centrum syntetické biologie rostlin

Tisková zpráva, Brno, 2. října 2017

CEITEC Masarykova univerzita a VIB-UGent Centrum biologie rostlinných systémů (Belgie) společně zahájili výzkumný projekt PASSAGE, financovaný prostřednictvím Výzkumného a inovačního programu EU Horizon 2020. Projekt potvrzuje dlouhodobou spolupráci mezi oběma výzkumnými instituty a to zejména v oblasti rostlinného výzkumu, s cílem posílit a posunout dopředu Evropský rostlinný výzkum. Prostřednictvím společného pohledu na řešené výzkumné projekty a díky kombinaci a využití technologií dostupných na obou institutech, se bude možné věnovat problémům v oblasti udržitelného zemědělství.

› více
28. 8. 2017

Profesor Vojtěch Adam je čerstvým držitelem prestižního ERC grantu

Profesor Vojtěch Adam je čerstvým držitelem prestižního ERC grantu

BRNO, 11. 9. 2017 - Získat prestižní ERC grant od Evropské výzkumné rady se ročně podaří jen přibližně 10 procentům uchazečů z celého světa. Jeho čerstvý držitel Vojtěch Adam se s podporou 1,3 mil. euro se svým týmem zaměří na výzkum proteinu nesoucího název metalothionein, jehož nejprobádanější vlastností je schopnost vázat kovy. Věří, že je tento protein jedním z klíčů k zabránění vzniku rezistence na léčbu nádorových onemocnění prostřednictvím léčiv založených na kovech. Potvrzení této skutečnosti by mohlo v budoucnu přispět k zefektivnění léčby nádorových onemocnění. 

› více
28. 8. 2017

Díky kmitajícím elektronům se může zrychlit diagnostika rakoviny

Díky kmitajícím elektronům se může zrychlit diagnostika rakoviny

Pacient přijde v budoucnu k doktorovi a kápne kapku krve na speciální nanofotonický čip. Má-li pacient v krvi tzv. nádorové markery, které upozorní na rané stádium rakoviny, změní se okamžitě optické spektrum, tedy barva světla, a tak je možné zjistit, zda pacient netrpí touto nemocí. I takhle může brzy vypadat diagnostika díky využití nanofotoniky. Tato vědní disciplína se snaží pomocí malých nanostruktur ovlivňovat chování světla a nachází využití v optice, medicíně i elektrotechnice.

› více
16. 8. 2017

CEITEC MU hledá způsoby, jak vědu víc otevřít

CEITEC MU hledá způsoby, jak vědu víc otevřít

Dotazníkové šetření v šesti evropských zemí, které má zjistit, o jaké typy informací a v jaké fázi výzkumu má zájem široká veřejnost, je jedna z aktivit nového evropského projektu ORION, do kterého se zapojil také institut CEITEC Masarykovy univerzity. Jeho hlavním cílem je zjistit, jak nejlépe informovat o fungování výzkum a jeho financování všechny zájmové skupiny a také jak zajistit pravidelný tok informací mezi vědci, poskytovateli dotací a veřejností a začít tak uplatňovat principy takzvané open science, tedy otevřené vědy.

› více
« předchozí 1 2 3 4 8 11 14 další »
Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…