Rozpočet ve výši 94 milionů euro a 99 partnerů z 19 zemí, kteří plánují výzkumné práce v rozsahu 770 člověko-roků. To je EMC2 v číslech, jeden z nejdůležitějších projektů Evropské unie v posledních letech, mezi jehož výzkumné týmy z univerzit a průmyslu byla přizvána díky dlouhodobým úspěšným výsledkům na mezinárodním poli také skupina Kybernetika pro materiálové vědy z CEITEC VUT. Ta nyní dokonce vede jeden z dílčích subprojektů EMC2. Hlavní snahou EMC2 obecně je zvyšování výkonu a efektivity vestavěných systémů napříč automobilovým a výrobním průmyslem, internetem věcí, zdravotnictvím či leteckým a kosmickým průmyslem.
› víceVěda, nebo rodina? Skoro hamletovská otázka trápí velmi často mladé vědkyně i vědce, potažmo jejich zaměstnavatele. Vědecká práce je náročná na čas, mnohdy navíc vyžaduje cestování i dlouhodobé pobyty v zahraničí, což znamená pro rodinu s malými dětmi velké komplikace. Především pro ženu, která je na začátku své vědecké dráhy, může dlouhodobější rodičovská znamenat třeba absolutní konec úspěšné kariéry. Vedení CEITECu však považuje mladé vědecké talenty za velmi důležité, a proto má zájem nastavovat a měnit karierní systém tak, aby o ně Česká republika nepřicházela. Odpovědi na ožehavé otázky, jak podporovat ze strany zaměstnavatelů PhD studenty a tzv. „postdoky“, bude proto hledat ve čtvrtek 27. listopadu mezinárodní konference na téma „Balancování mladých vědců: kariéra i rodina“.
› víceUznávaná molekulární bioložka Mary O'Connell, která působila na předních světových výzkumných institucích jako Albert Einstein College of Medicine v New Yorku nebo Massachusetts Institute of Technology (MIT) v Bostonu, nastoupila na Středoevropský technologický institut Masarykovy univerzity (CEITEC MU). Příchod vědecké kapacity v seniorské pozici do Česka umožnil prestižní evropský grant z programu ERA Chairs, který MU získala jako jediná v republice.
› vícePo Japonsku Brno. Laboratoře CEITEC VUT si k vůbec první zahraniční instalaci svého unikátního rentgenového počítačového nanotomografu vybrala nadnárodní japonská společnost RIGAKU. Díky dosavadním výsledkům v oblasti rentgenové počítačové nano a mikrotomografie se Japonští odborníci rozhodli s CEITECem VUT také dlouhodobě prohloubit vzájemnou spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje.
› vícePremiérová účast vědců z CEITECu VUT na Mezinárodním strojírenském veletrhu jim přinesla Zlatou medaili. Mobilní laboratoř určenou k rychlé bezkontaktní chemické analýze, kterou prezentoval CEITEC v rámci stánku Vysokého učení technického, vyhodnotila mezinárodní hodnotitelská komise jako nejinovativnější exponát letošního roku vzniklý prokazatelně ve smluvní spolupráci firem s výzkumnou organizací.
› víceNěkolik skupin mezi nejlepšími v celosvětovém měřítku a více než polovina plně srovnatelná s Evropou. Takový je celkový výsledek náročného hodnocení výzkumných týmů, které v brněnském centru CEITEC dnes ráno dokončila skupina mezinárodních odborníků.
› víceJiž podruhé se do Brna sjely více než dvě desítky uznávaných vědeckých kapacit ze světových institucí, aby zhodnotily výsledky práce odborníků z CEITECu. Zahraniční experti se osobně potkají se všemi vědci z CEITECu, zhodnotí výsledky jejich práce a také vědecký posun za uplynulé dva roky.
› víceOválná budova, podzemní laboratoře, prosklené stěny, obrovské či miniaturní přístroje s názvy, které laikům mnoho neřeknou, vědci v bílých pláštích… Tak trochu jako ve sci-fi filmu si zřejmě připadali mnozí ze středoškoláků, kteří ve středu 17. září zavítali na den otevřených dveří do prostor vědeckého centra Masarykovy univerzity CEITEC.
› víceDva nové pavilony pro práci vědeckých týmů zaměřených na výzkum biologicky významných molekul, evoluce a genetické výbavy rostlin, ale i lidské mysli a zdraví člověka dnes otevřel Středoevropský technologický institut CEITEC v Univerzitním kampusu Bohunice Masarykovy univerzity (MU) v Brně. Vědci tak mohou začít naplno využívat špičkově vybavené laboratoře a unikátní přístroje, kterými disponuje jen několik pracovišť na světě.
› vícePacientům s leukemií pomohou dva patenty z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně (LF MU), které našly uplatnění v praxi v podobě nových testovacích sad. Jedna z nich umožní lékařům stanovit vývoj nejčastějšího typu leukemie u dospělých. Druhá má pomoci včas odhalit plicní onemocnění způsobené určitým druhem plísní především u pacientů po transplantaci kostní dřeně, řekla dnes novinářům Šárka Pospíšilová z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
› více29. ledna 2018 9:46
LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …
25. ledna 2018 18:21
WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…