Miliony eur posílá letos Evropská komise na projekty, které mají přiblížit okamžik, kdy po evropských silnicích budou jezdit převážně ekologická elektrická vozidla. Do dvou z nich, OSEM-EV a 3Ccar, jsou zapojeni také vědci z výzkumné skupiny Kybernetika pro materiálové vědy brněnského CEITECu VUT ve spolupráci se společností Infineon Technologies AG.
› víceBrno, 30. června 2015 – Projekt „VUT Materiálový výzkum“ podpořený z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) byl úspěšně ukončen 30. června. Projekt v hodnotě zhruba 31,4 milionu korun byl realizován na Středoevropském technologickém institutu VUT v Brně.
› víceDrony namísto průzkumníků v nedostupných či rizikových terénech. Ale také třeba roboti jako nosiči těžkých nákladů v nebezpečných lokalitách… Technologické novinky bude na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET vůbec poprvé prezentovat odborným návštěvníkům i CEITEC VUT.
› víceStále se rozevírající nůžky potřebných financí pro rozvoj vědeckého výzkumu pomáhají řešit i sdílené laboratoře. Jedním z „průkopníků“ tohoto konceptu, který je v České republice relativně nový, se stal i CEITEC (Středoevropský technologický institut) v Brně. Jeho koordinační rada také již schválila historicky první společná pravidla upravující provoz sdílených laboratoří.
› víceDva unikátní tomografy pro zobrazování funkcí a struktury mozku a míchy začali vědci z výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity (MU) využívat pro výzkum lidské mysli a mozku za pomoci nukleární magnetické rezonance. Díky přístrojům za přibližně 100 milionů korun budou vědci moci zkoumat řadu závažných onemocnění, jako je Parkinsonova či Alzheimerova choroba nebo epilepsie a schizofrenie a použijí je také ke studiu fungování zdravého mozku při výzkumu rizikového chování řidičů nebo vnímání hudby.
› vícePři nákupu unikátních přístrojů pro výzkumné účely nebyl podle policie spáchán trestný čin. Trestní oznámení podal Jiří Štětina, poslanec za hnutí Úsvit, kvůli nákupu dvou 3T MR tomografů pro zobrazování funkcí a struktury mozku a míchy pro Středoevropský technologický institut CEITEC Masarykovy univerzity (MU). Policisté dospěli k závěru, že univerzita postupovala transparentně, dle zákona a všechna podezření byla vyvrácena. Policie proto případ 31. března odložila.
› víceStředoevropský technologický institut Masarykovy univerzity (CEITEC MU) získal unikátní zařízení pro zobrazování funkcí a struktury mozku a míchy nukleární magnetickou rezonancí (NMR) za 100 milionů korun. Přístroje, jejichž nákup vyvolal zájem médií i poslanců, univerzita pořídila v souladu se zákonem. Potvrdil to opakovaně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) poté, co si na postup univerzity stěžovala společnost Philips Česká republika s.r.o. Přístroje od firmy Siemens se nyní instalují v pavilonech CEITEC MU v univerzitním kampusu.
› víceNejprestižnější evropský grant, který udílí Evropská výzkumná rada, opět míří do Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU) v Brně. V konkurenci zkušených vědců z celého světa uspěl projekt biologa Richarda Štefla, jehož cílem je studium detailních mechanismů vzniku a funkce tzv. temné hmoty genomu. Výzkum jeho týmu věnující se nekódující RNA, přezdívané právě temná hmota genomu, tak získal na dobu pěti let podporu ve výši 2 miliony EUR. Za poslední dva roky se jedná již o druhý takto mimořádný grant z těchto zdrojů, který obdržel vědec z CEITECu Masarykovy univerzity. I to je potvrzením kvality činnosti CEITEC, který si stále více na evropské mapě upevňuje pozici uznávaného vědecko-výzkumného centra.
› víceDalší krok blíže k poznání, jak se rodil život na Zemi, objasňuje nová práce vědců ze společného pracoviště brněnského Biofyzikálního ústavu AV ČR a CEITECu MU (Středoevropského technologického institutu) ve spolupráci se světoznámou italskou skupinou z Università di Roma “Sapienza”. Jejich teorie, která poodhaluje první chemické kroky vedoucí k evoluci na Zemi při počátku života, byla přijata k publikaci v prestižním mezinárodním časopise Chemistry – the European Journal a redakcí označena jako „velmi důležitý článek”.
› víceI ty nejmenší věci mohou dosáhnout nemalých úspěchů. S mírnou nadsázkou lze trochu neobvyklý úvod vztáhnout například na novou technologii, která na sklonku loňského roku obdržela čestné uznání na výročním zasedání Inženýrské akademie České republiky, o. s., a která byla vyvinuta v rámci projektu pre-seed VUT - Materiálový výzkum v aktivitě „Využití hydrokavitace pro přípravu magneticky vodivých nanoprášků“.
› více29. ledna 2018 9:46
LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …
25. ledna 2018 18:21
WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…