Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

Tiskové zprávy

2. 5. 2016

Nositel nejprestižnějšího evropského vědeckého grantu se stal koordinátorem výzkumného programu v CEITECu

Nositel nejprestižnějšího evropského vědeckého grantu se stal koordinátorem výzkumného programu v CEITECu

Jeden z jedenácti českých nositelů nejprestižnějšího vědeckého evropského grantu, Richard Štefl, nastoupil v CEITECu na pozici vedoucího výzkumného programu Strukturní biologie. Zvítězil v otevřeném výběrovém řízení a získal tak možnost ovlivnit další směr výzkumu v oblasti strukturní biologie, která se již nyní řadí mezi světovou špičku. Jeho nástup představuje i generační změnu mezi vedoucími výzkumných programů v CEITECu.

› více
30. 4. 2016

Česká věda a výzkum oslovují globální trh. Vítězný projekt znamená revoluci v analýze materiálů

Česká věda a výzkum oslovují globální trh. Vítězný projekt znamená revoluci v analýze materiálů

Vítězi pátého ročníku Nejlepší spolupráce roku se staly Středoevropský technologický institut Vysokého učení technického v Brně (CEITEC), start-up firma AtomTrace a společnost Tescan Brno s projektem Sci-Trace. Spolupráci těchto subjektů na vývoji světově ojedinělého řešení pro analýzu materiálů ocenily Sdružení pro zahraniční investice (AFI) a Americká obchodní komora v ČR (AmCham) společně s partnery. Slavnostního vyhlášení cen se zúčastnil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který předal zvláštní cenu.

› více
2. 3. 2016

CEITEC TESTUJE FOLIE, KTERÉ VYUŽÍVAJÍ NEJVĚTŠÍ SVĚTOVÍ VÝROBCI

CEITEC TESTUJE FOLIE, KTERÉ VYUŽÍVAJÍ NEJVĚTŠÍ SVĚTOVÍ VÝROBCI

Vědci z CEITECu VUT pokračují v nastartované strategii komerční spolupráce, tentokrát v oblasti plastových výrobků. Ředitel CEITECu VUT, Radimír Vrba, dnes na veletrhu EmbaxPrint slavnostně podepsal smlouvu s českou společností Rolofol, která dodává na světové trhy fixační fólie.

› více
22. 1. 2016

Experti z CEITECU si urychlí cestu k evropské špičce

Učit se od těch nejlepších a co nejrychleji dosáhnout díky strategickému partnerství na úroveň evropské špičky. K tomu chce evropským vědeckým centrům s potenciálem rychlého růstu směrem k excelenci pomoci Evropská komise prostřednictvím projektů Twinning. Získání tří z pěti projektů, které v ČR obdržely financování v  první evropské výzvě Twinning, potvrdilo, že CEITEC má svoji strategii mezinárodního růstu nastavenou správně. Úzké propojení s již nadprůměrně úspěšnými vědeckými instituty je příležitostí posunout se v konkrétních oblastech dále výrazně dopředu. 

› více
3. 1. 2016

Vysokoškolský ústav CEITEC MU má nového ředitele

Novým ředitelem vysokoškolského ústavu Masarykovy univerzity CEITEC MU, který je součástí konsorcia CEITEC – Středoevropský technologický institut, se stal Jiří Nantl. Od ledna 2016 ve funkci vystřídá dosavadního ředitele Jaroslava Koču, který se ujme role vědeckého ředitele celého konsorcia CEITEC. Toto multioborové centrum vědecké excelence založily spolu s Masarykovu univerzitou další tři brněnské vysoké školy, Ústav fyziky materiálů AV ČR a Výzkumný ústav veterinárního lékařství..

› více
14. 12. 2015

Zobrazovací pracoviště z České republiky součástí pilotní fáze Euro-BioImaging

Prozatímní výbor Euro-BioImaging ratifikoval v prosinci 2015 první generaci uzlů (zobrazovacích pracovišť) pro pilotní fázi fungování evropské výzkumné infrastruktury pro biologické a medicínské zobrazování. Mezi 28 uzly jsou dva uzly z České republiky, a to:

  • Uzel pro pokročilou světelnou mikroskopii – koordinovaný Ústavem molekulární genetiky AV ČR a dále složený z Univerzity Karlovy v Praze, konkrétně z Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci (BioCeV), Fyziologického ústavu AV ČR a Ústavu experimentální botaniky AV ČR.
  • Uzel pro pokročilou světelnou mikroskopii a medicínské zobrazování – koordinovaný Masarykovou univerzitou a jehož součástí je Středoevropský technologický institut (CEITEC), Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, Ústav přístrojové techniky AV ČR a Vysoké učení technické v Brně.

› více
7. 12. 2015

CEITEC otevřel v regionu první laboratoř s přímým přesahem do průmyslu

Žádný výzkum do šuplíku naopak splněný sen každého vědce. Stručně tak lze shrnout v tuzemských podmínkách ojedinělé a především reálné propojení výzkumu a průmyslu, kterého dosáhla skupina prof. Jozefa Kaisera z CEITEC VUT. Její nová laboratoř vznikla přímo v provozních prostorech výrobní společnosti Best – Business, a.s., která výzkumníkům částečně poskytla i své vybavení. Výsledky vědecké práce pak bezprostředně uvede do praxe. Navíc, bude-li taková technologie na trhu úspěšná, CEITEC získá prostředky na svůj další rozvoj, například na nákup a provoz špičkových vědeckých přístrojů. Slavnostního otevření laboratoře se vedle zástupců CEITEC VUT účastnili také představitelé regionální samosprávy, starosta města Kunštát a místostarosta města Boskovice.

› více
1. 12. 2015

CEITEC má nového vědeckého ředitele

Novým vědeckým ředitelem CEITECu - Středoevropského technologického institutu se stal prof. RNDr. Jaroslav Koča, DrSc. Uspěl jako nejlepší kandidát v otevřeném mezinárodním výběrovém řízení. Zkušený vědec a manažer z oblasti vědy a výzkumu dosud působil na pozici ředitele CEITEC Masarykovy univerzity (MU). Na univerzitě založil a vedl Národní centrum pro výzkum biomolekul.  Dlouhodobě spolupracuje s řadou zahraničních pracovišť, například University of California San Diego nebo CERMAV Grenoble.

› více
2. 11. 2015

Špičkové evropské výzkumné instituty směřují k genderové rovnosti

Přibližně polovinu studentů PhD v Evropě tvoří ženy. Při postdoktorandském studiu však počet výzkumných pracovnic klesá a na vedoucích pozicích se dramaticky propadá. Tyto údaje ukazují dramatické plýtvání talenty a zdroji ve vzdělání, výzkumu a na trhu práce. 

Třináct výzkumných institutů z Evropy v oblasti věd o živé přírodě, z nichž všechny jsou partnery aliance EU-LIFE, hodlá současnou nevyrovnanou situaci týkající se mužů a žen ve vědě změnit. Za podpory organizace specializující se na gender budou realizovat projekt LIBRA, který má za cíl jednak zhodnotit současný stav genderové rovnosti v různých institutech a zavést inovativní kroky ke zvýšení zastoupení žen a jejich účasti ve vedoucích pozicích v oblasti věd o živé přírodě v Evropě, a také zvýšit vědeckou excelenci tím, že zahrne dimenzi pohlaví a genderu do svého výzkumu.

› více
1. 10. 2015

Pohlaví a gender může být kritickým faktorem ve výzkumu. CEITEC MU se soustředí na rovné příležitosti

„Ženská rakovina“ může ohrozit i muže. Zdánlivě paradoxní výrok je nejen pravdivý, ale současně je také shrnutím jedné z oblastí významného evropského projektu LIBRA zaměřeného na genderovou rovnováhu ve vědě i výzkumu, do něhož je spolu s dalšími dvanácti evropskými institucemi zapojen i brněnský CEITEC. Soustředí se totiž nejen na to, jak zajistit rovné příležitosti vědcům a vědkyním, ale jak zohledňovat gender v samotných výzkumných experimentech.

› více
Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…