Věda je hlavním motorem pokroku vědění a klíčovým hráčem ekonomiky a rozvoje společnosti v Evropě. Ale když se podíváme na organizaci nejexcelentnějších výzkumných institucí, které vedou novátorské, riskantní a průkopnické projekty, je zřejmé, že zde stále jsou struktury, kde dominují muži. Objektivní vyhodnocení údajů týkajících se žen ve vědě jasně naznačuje, že přestože otevřená diskriminace nyní v Evropě prakticky chybí, mají ženy menší šanci dosáhnout vedoucí pozice. Důvody se často skrývají ve stále přítomných diskriminujících strukturách, jako jsou jazyk, symbolické dimenze, automatické vzorce chování, tzv. „selský rozum“ a rozšířené hluboce zakořeněné názory. Zatímco tyto struktury nemusí nutně přispívat k přímému, aktivnímu diskriminačnímu procesu, zcela jistě vytvářejí předsudky, které diskriminační podmínky vůči ženám umožňují.
Ani v disciplínách, kde jsou ženy početnější, jako jsou vědy o živé přírodě (s ~56% nositelkami titulu PhD na úrovni EU-27), nepokračuje silné zastoupení žen mezi studenty a výzkumnými pracovníky úměrně do vyšších a vysokých rozhodovacích pozic. V Evropě tvoří ženy jen 20% profesorů, jak uvádí pro EU-27 She Figures 2012. “Je na čase pustit se do práce. Všichni známe statistiky týkající se tohoto tématu a teď je čas konat,“ tvrdí Isabelle Vernos, výzkumná pracovnice a profesorka ICREA, hlavní vedoucí skupiny v Centre for Genomic Regulation v Barceloně a koordinátorka projektu LIBRA. “Díky projektu LIBRA budeme moci ohodnotit naše vlastní instituty a začít proces spolupráce, který povede ke konkrétním činům a procesům nejen pro zúčastněné výzkumné instituty, ale také pro celou vědeckou komunitu“ vysvětluje Vernos, která také vede pracovní skupinu genderové rovnosti při Evropské výzkumné radě (ERC).
Třináct výzkumných institutů v oblasti věd o živé přírodě, každá v jiné evropské zemi a všechny jako partneři aliance EU-LIFE, hodlá změnit současnou nerovnou situaci týkající se mužů a žen ve vědě. Široká evropská dimenze projektu LIBRA umožní, aby projekt těžil z několika národních genderových iniciativ, které právě probíhají. Příkladem je iniciativa Athena Swan Charter, která se zavázala v terciárním vzdělávání a ve výzkumu prosazovat kariéru žen ve vědě, technologii, strojírenství, matematice a medicíně. „Vedení žádosti Athena SWAN a skutečnost, že jsme v Babraham Institute obdrželi ocenění Silver Athena Swan Award, bylo úžasnou zkušeností. Díky této žádosti nemáme jen ambiciózní akční plán k podpoře kariér žen ve vědě, ale také novou kulturu a povědomí o genderové rovnosti a jejím prospěchu pro nás všechny,“ vysvětluje Dr Anne Corcoran, vedoucí skupiny na Babraham Institute. “Naše nedávné zkušenosti zcela jistě přispějí k úspěchu projektu LIBRA,” dodává.
Projekt LIBRA zahrnuje monitorování a vyhodnocování iniciativ pomocí organizace specializující se na gender. Výzkumným centrům bude s metodologií sociálních věd, hloubkovou znalostí a zkušenostmi s podporou genderové rovnosti ve vědě a technologii pomáhat ASDO, the Assembly of Women for Development and the Struggle against Social Exclusion. Giovanna Declich, socioložka a výkonná ředitelka ASDO tvrdí: “Je opravdu inspirující novinkou, že výzkumné instituty samotné vedou projekt jako je LIBRA. Více než 20 let se profesionálně zabýváme výzkumem genderové problematiky a jsme nadšení, že můžeme poskytnout naše znalosti tak oddané a nadšené skupině. Je načase, abychom se začali věnovat nerovnosti pohlaví, která je důsledkem komplexního a složitého procesu, prostřednictvím integrovaného přístupu, který zamýšlí LIBRA, a tak spustit strukturální a trvalé změny k docílení genderové rovnosti a povědomí o genderu ve výzkumných institutech.”
Deset výzkumných institutů, které vedou tento projekt, a tři přidružená výzkumná centra jsou členy EU-LIFE, iniciativy zaměřené na propagaci a podporu excelence ve vědě a výzkumu v oblasti věd o živé přírodě. “Posláním EU-LIFE je podporovat excelenci, sdílet znalosti a ovlivňovat výzkumnou politiku v oblasti věd o živé přírodě. Gender je důležitým tématem k diskusi, zejména v rámci vyhrazené pracovní skupiny pro nábor a školení. Proto teď díky EU-LIFE běží projekt LIBRA. LIBRA bude klíčová aktivita pro implementaci strukturálních změn v institutech a EU-LIFE bude díky rozsáhlé síti spolupracovníků také sloužit jako katalyzátor pro rozšíření a sdílení získaných znalostí a know-how do jiných institutů v Evropě a po celém světě,”říká Henri van Luenen, provozní ředitel NKI – The Netherlands Cancer Institute a člen správní rady EU-LIFE.