CEITEC se účastní v rámci části Life Sciences za Masarykovu univerzitu projektu SynBIOsis – Maximizing Synergies for Central European Biotech Infrastructures, který byl podpořen ze 7. rámcového programu pro výzkum a technologický rozvoj a stal se prvním projektem v oblasti Regiony znalostí koordinovaným z České republiky. Cílem projektu SynBIOsis je nastavení modelu spolupráce mezi akademickou a komerční sférou v oblasti přenosu znalostí a technologií a využití výsledků výzkumu.
Součástí projektu je přenos zkušeností z vyspělých evropských regionů, v nichž špičkové výzkumné infrastruktury tvoří podstatnou složku znalostního, inovačního a ekonomického rozvoje. Partnerským regionem projektu SynBIOsis je severoitalský region Friuli Venezia Giulia. V první analytické fázi projektu partneři provedou kvalitativní i kvantitativní analýzu aktuálního stavu, následovat bude samotný přenos znalostí a dobré praxe.
Závěrečnou fází je vytvoření akčního plánu, který na základě dosavadních výstupů projektu navrhne směry další spolupráce obou regionů a zdroje jejího financování. Do příprav akčního plánu bude zapojena i samospráva partnerských regionů. Největším přínosem pro jižní Moravu bude poučení ze zkušeností špičkových výzkumných institucí s transferem znalostí do aplikační sféry.
Projektu SynBIOsis se účastní 7 partnerů z Jihomoravského kraje a severní Itálie. Na straně Jihomoravského kraje je to Masarykova univerzita, sdružení firem CEITEC Cluster – bioinformatics, koordinátorem projektu je Jihomoravské inovační centrum. Italskými partnery jsou Area Science Park Trieste, synchrotron ELETTRA, klastr v oblasti molekulární biomedicíny CBM a inovativní firma APE Research.
Projekt byl podpořen ze 7. rámcového programu EU, schématu Regiony znalostí, částkou téměř 1 mil. eur. Součástí projektu je i spolupráce s dalšími biotechnologickými centry evropské vědy, jako jsou např. vědeckotechnický park v Cambridge, Health Valley v Holandsku, Vídeňský region, francouzský Genopole Biopark, či biotechnologický klastr v Heidelbergu. Projekt byl zahájen v září 2009 a bude trvat 36 měsíců.
Více informací k projektu SynBIOsis zde: www.synbiosis.org
Synbiosis v časopise International Innovation
Projekt Synbiosis a jeho hlavní výstupy jsou prezentovány v aktuálním vydání časopisu International Innovation, vydávanému Research Media ltd.
Článek naleznete zde.
Závěrečná konference projektu SynBIOsis
KDY: 29. 5. 2012
KDE: Výbor regionů, Brusel
Cílem konference byla prezentace výsledků projektu 7.RP SynBIOsis, jehož partnerem je Masarykova univerzita (CEITEC), a diskuse s Evropskou komisí a zástupci dalších bruselských institucí a evropských bioregionů o dalších možnostech spolupráce mezi univerzitami, výzkumnými klastry a firemní sférou v oblasti biotechnologií a nanotechnologií, a to zejména s ohledem na program Horizon2020 a nové programovací období Strukturálních fondů.
Další informace naleznete zde.