Zatímco v zahraničí je takový způsob hodnocení – bez účasti tuzemských hodnotitelů – naprosto běžný, v České republice tomu tak není. Vzhledem k tomu, že CEITEC hodlá pokračovat směrem ke světové špičce, potřebuje mít nezávislé a transparentní posouzení svých vědeckých pracovníků. Samotné hodnocení je naplánováno ve dnech 22. – 24. září.
Už výsledky prvního nezávislého posouzení práce výzkumných skupin, které proběhlo v CEITECu před dvěma lety, jasně ukázaly, že některé z nich se již tehdy řadily mezi vědeckou špičku. Ty, jejichž práce nebo přístup k otázce výchovy a motivace nové vědecké generace tehdy ještě nedosahovaly standardů, na nichž se CEITEC chce pohybovat, dostaly podporu a možnost posunout se dále. Protože se letošní hodnocení uskuteční ve stejném režimu, bude jasně patrné, které skupiny využily svoji šanci a dokázaly se řídit doporučením kapacit v oboru. Evaluace se týká všech 57 výzkumných skupin, které jsou v rámci CEITECu sdruženy do 7 výzkumných programů a nově také laboratorních celků, tzv. sdílených laboratoří.
„V CEITECu chceme mít jen ty nejlepší vědce a pracovat na projektech s uznávanými vědeckými institucemi. Bohužel nám současný systém hodnocení vědy v České republice moc nepomáhá“, stěžuje si výkonný ředitel CEITECu Markus Dettenhofer. Hodnocení vědy v České republice funguje na naprosto odlišných principech a nepohlíží na ni v mezinárodním kontextu. „Snažíme se hledat cesty, jak finančně podporovat ty nejlepší vědce, ale se změnou sytému financování by to bylo podstatně jednodušší,“ dodává Markus Dettenhofer.
Systém evaluace se skládá z několika částí. Nejprve se hodnotí standardní výsledky vědecké práce: kvalita publikovaných výstupů v prestižních mezinárodních časopisech, spolupráce s aplikační sférou a úspěšnost v získávání mezinárodních grantů. Hodnotí se také konkrétní vědecké výstupy každé skupiny. Důležitou součástí je i strategie do budoucna, na niž se pohlíží jak z pohledu vědy, tak například rozvoje lidských zdrojů. Ve třetí části pak čeká výzkumníky CEITECu osobní interview s hodnotiteli, kteří prověří také schopnost vedoucích skupin přesvědčit o smysluplnosti řešených projektů a úspěšnosti výsledků v budoucnu.
CEITEC má potenciál dostat se mezi nejlepší vědecká centra. Již nyní organizuje otevřená výběrová řízení na všechny pozice od vedoucích výzkumných skupin výš. Otevírá přijímací řízení do doktorského studia tak, aby byla lehce přístupná i mezinárodním studentům. Pohovory přes skype tedy nejsou v CEITECu žádnou výjimkou. „Chceme využít šance, kterou máme. Chceme, aby v horizontu desítek let byl CEITEC tam, kde jsou vědecká centra, jejichž vědci dnes hodnotí ty naše“, uvažuje Dettenhofer.