Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

Na CEITEC se již obracejí první firmy, chtějí realizovat výzkum za 1,6 miliardy korun

CEITEC – středoevropský technologický institut nebude závislý pouze na podpoře ze státního rozpočtu a Evropské unie. V budoucnu je schopen částečně financovat své výzkumné aktivity sám. Celková suma doloženého smluvního výzkumu v letech 2015 až 2021 k dnešnímu dni převýšila částku 1,6 miliardy korun. Vedení CEITEC jedná s téměř 200 firmami, více než 100 z nich již potvrdilo budoucí spolupráci písemně. Hlavní partneři přicházejí z oborů farmacie, diagnostiky, potravinářství, elektrotechniky a strojírenství.

V souvislosti s přípravou projektové žádosti CEITEC zjišťoval projektový tým možnosti využití výzkumných a vývojových aktivit v průmyslu. Přístrojové a laboratorní vybavení, uznávaní vědci a jasná pravidla pro spolupráci se ukázali být zajímavými zejména pro společnosti s vlastním výzkumem a vývojem. CEITEC jim nabízí přístup k novým objevům, zařízením a technologiím, které dosud neměly k dispozici nebo za kterými musely dojíždět do zahraničí.

Novinkou, kterou mezi vědeckými centry nabídne CEITEC, je úzká spolupráce věd o živé a neživé přírodě, což znamená zejména rychlejší a ucelenější řešení různých vědeckých problémů.

Již nyní dosahuje celková částka za společně prováděný výzkum, vzdělávání odborníků a pronájem zařízení více než jeden a půl miliardy korun. CEITEC se tak posunuje z teoretické roviny přípravy projektu do reálných čísel. Některá jednání vyvolaly samy firmy, které CEITEC a jeho budoucí aktivity zaujaly, a zajímaly se i o budoucí přístrojové vybavení. Mají zájem je využívat a již nyní plánují své laboratoře s ohledem na vybavení v CEITECu,“ komentuje probíhající schůzky Radimír Vrba, vědecký ředitel pro oblast pokročilých materiálů a technologií. „Je v našem zájmu zpřístupnit laboratoře i firmám, a zvýšit tak ekonomickou udržitelnost centra. Toto spojení bude oboustranně velmi zajímavé a pro Brno i celou Českou republiku přínosné. Dá se očekávat, že do budoucna vzniknou v regionu díky spolupráci i nová pracovní místa,“ dodává Vrba.

„V CEITECu umožníme vědcům přístup k nejmodernějším technologiím, laboratořím a přístrojům, ale budeme za to vyžadovat užší spolupráci s průmyslovými podniky. Budou mít volnou ruku při své práci tak, aby mohly na svět přicházet nové inovativní projekty. Zároveň však budou mít k dispozici tým obchodníků, jejichž hlavní aktivitou bude ve spolupráci s komerčními i nekomerčními subjekty přivést jejich objevy do reálného života,“ představuje jednu z hlavních myšlenek fungování CEITECu jeho ředitel Tomáš Hruda.

Z celkových 1 047 přístrojů, které plánuje CEITEC do nových laboratoří pořídit, je 20 dražších než 20 milionů korun. Mezi nejzajímavější patří:

  • celotělový lidský 7teslový tomograf, který umožňuje zobrazování vnitřních orgánů lidského těla a nenese žádná rizika způsobená zářením,
  • SEM elektronový mikroskop, který se využívá k zobrazování pohyblivého svazku elektronů,
  • spektrometr nukleární magnetické rezonance 1200 MHz, který bude jediný svého druhu na světě.

Brněnský projekt výstavby středoevropského technologického institutu CEITEC je unikátní jak pro Brno, tak pro celou Českou republiku. Nikdo se dosud nepokusil spojit výzkum a vývoj z oblasti věd o živé přírodě, materiálů a technologií v takovém rozsahu jako brněnské instituce.

Zpravá ke stažení ZDE

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…