Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

Dvě nové výzkumné skupiny přinesou do CEITEC MU zahraniční zkušenosti

V červenci vznikly v CEITEC Masarykovy univerzity dvě nové výzkumné skupiny. Ty se budou zabývat oblastí výzkumu vedoucímu k přesnější diagnostice a cílenější terapii nejen nádorových onemocnění. Oba nově jmenovaní vedoucí, Michal Šmída a Robert Vácha, přináší do CEITEC dlouhodobé zkušenosti z uznávaných evropských výzkumných institucí a byli vybráni na základě dosavadních výsledků ve svém oboru.

Michal Šmída se bude v CEITEC zabývat identifikací nových možností cílené terapie nádorových onemocnění, především B-buněčných malignit jako je chronická lymfocytární leukemie (CLL). CLL je v západních zemích aktuálně nejčastější nádorové onemocnění bílých krvinek (B-lymfocytů), které se akumulují v krvi, kostní dřeni, lymfatických uzlinách a dalších orgánech. Výzkumná skupina bude pod vedením Michala Šmídy vyvíjet i nové buněčné modely, jejichž využití pro screening různých léčiv by mohlo vést k personalizované medicíně šité na míru pacientům nesoucím konkrétní mutace.

Dr. Šmída přišel do CEITEC z Centra Molekulární Medicíny (CeMM) rakouské Akademie věd ve Vídni. „Plánoval jsem návrat do České republiky a CEITEC mě nadchnul. Jsem rád, že svoji vědeckou kariéru mohu budovat právě v Brně, které nabízí excelentní vybavení a špičkové podmínky pro můj výzkum,“ vysvětluje Michal Šmída důvody, proč zvolil právě CEITEC.

Robert Vácha, který do CEITEC přišel z Univerzity v Cambridgi v Anglii a Lundské univerzity ve Švédsku, se zabývá interakcemi proteinů a lipidových membrán. Tyto interakce hrají klíčovou roli při buněčné signalizaci, transportu a obraně. Pomocí počítačového modelování doc. Vácha zkoumá, jak mutace proteinů a složení membrán ovlivní chování buněk. Změna tohoto chování způsobuje celou řadu nemocí od rakoviny a Alzheimerovy choroby až po nemoci související se stárnutím a špatnou dietou. „Objasnění molekulární podstaty protein-membránových interakcí nám pomůže při vývoji nových peptidů vhodných k léčbě těchto závažných onemocnění,“ vysvětluje Robert Vácha, vedoucí nově vzniklé skupiny.

V souladu se strategií CEITEC MU se při otevírání nových pozic management zaměřuje na témata personalizované medicíny a udržitelného zemědělství tak, aby posiloval konkurenceschopnost institutu v evropském měřítku. Vedení plánuje otevřít mezinárodní výběrové řízení na jednu juniorskou výzkumnou skupinu každý rok. „Vedení cílí na perspektivní kandidáty na počátku vědecké kariéry, kterým nabízí jasně definovanou podporu pro jejich výzkum. Oba noví vedoucí výzkumných skupin jsou juniorní vedoucí a jejich práce na CEITEC projde po čtyřech letech hodnocením, na základě jehož výsledků bude rozhodnuto o dalším působení na institutu,“ vysvětluje systém vzniku a zániku Jiří Nantl, ředitel CEITEC MU.

Michal Šmída Robert Vácha
Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…