Magnetickou rezonanci ve středisku Ceitec absolvovaly už stovky lidí z Brna a okolí. Projekt je v České republice unikátní. „Než v roce 2014 Ceitec vznikl, získávali jsme data pouze v nemocnicích na tamních přístrojích. Na měření jsme měli málo času. Přístroje jsou plně vytížené pro pacienty a čekací lhůty na magnetickou rezonanci se pohybují v řádech měsíců,“ shrnul vedoucí laboratoře Ceitecu Michal Mikl.
Ceitec je nyní jediné pracoviště v republice, kde jsou přístroje pro magnetickou rezonanci umístěné mimo nemocnice. S výzkumy tam začali před rokem v březnu, od té doby udělali víc než třináct set měření. „Projektů pro různé nemoci máme několik. Nejnovější, kdy jsme data sbírali v lednu, bylo studium spánku. Porovnávali jsme lidi, co spali standardním způsobem, a lidi, kteří spánku věnovali jen čtyři hodiny denně po dobu deseti dnů. Osm hodin měřicího času bychom nikdy v nemocnici nezískali,“ podotkl Mikl.
Většina účastníků projektu jsou lidé, kteří v Brně pracují nebo žijí, či studenti vysokých škol, pro které je snadné se do bohunického Ceitecu dostat. „Byla jsem zvědavá na magnetickou rezonanci a chtěla jsem získat snímek mozku. Nechodím darovat krev, pomůžu alespoň takto," vzpomněla třiatřicetiletá Brňanka Dana Černošková.
Zda je v pořádku, se ale od výzkumníků nedozvěděla. „Musela jsem dokonce podepsat, že pokud objeví v mozku nějakou nesrovnalost, neřeknou mi to. Data by jen předali do nemocnice,“ komentovala.
Ne každý se výzkumu může zúčastnit. „Zájemci nesmí mít kardiostimulátor či některé lékařské implantáty, třeba umělé klouby. Vyplňují bezpečnostní dotazník, abychom zabránili poškození zdraví. Na lidi totiž působí silné magnetické pole,“ konstatoval Mikl.
Vyšetření není moc příjemné. I proto Černošková o jeho zopakování neuvažuje. „Trvalo tři čtvrtě hodiny a nemohla jsem si vzít brýle. Bylo to hodně hlučné, musela jsem plnit úkoly s malou klávesnicí a přitom nehýbat hlavou,“ popsala.
Tím, že se alespoň jednou podrobila vyšetření, však pomohla k výzkumu v oblasti neurologie. Tedy chorob jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova nemoc. Na rozdíl od rentgenových metod výzkumníci totiž díky magnetu vidí strukturu tkání, mozku, jeho funkce a složení.
Pomoc vítají i lékaři z Fakultní nemocnice Brno. „Bez zobrazení mozku se dnes v neurologii neobejdeme. Každé ukazuje něco jiného, proto je dobré mít snímků co nejvíc. Ještě pořád o mozku nevíme všechno a můžeme srovnávat mozky nemocných a zdravých lidí,“ zhodnotil lékař fakultní nemocnice v Bohunicích Josef Bednařík.
Podobné výzkumy jsou potřeba čím dál víc. Kvůli stárnutí populace totiž neurologických onemocnění přibývá. V roce 2013, ze kterého pochází poslední data, se v Jihomoravském kraji s nimi léčilo 212 tisíc pacientů, v roce 2012 to přitom bylo o pět procent méně. Do dalšího měření se šedesát nových zájemců zapojí od listopadu. Výzvu pro ně Ceitec zveřejní na konci března.
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/v-ceitecu-skenuji-stovky-mozku-lidi-z-brna-kvuli-alzheimerove-nemoci-20160303.htmlOdkaz na článek ZDE