Výzkum těchto tří vědců z výzkumného programu Molekulární medicína je zaměřen na studium genetických modifikací, které provázejí vznik a vývoj různých typů leukémií. Oceněná publikace představuje výsledky mnohaletého úsilí při studiu role supresoru nádoru v leukemických buňkách, které nakonec vedlo k novým poznatkům o onkogenu P53. Ukázalo se, že pacienti s chronickou lymfocytární leukémií (CLL) s poruchami genu TP53 mají při standardních léčebných přístupech významně horší prognózu, slabou odezvu a snížené celkové přežití.
Prof. Šárka Pospíšilová zahájila tuto mezinárodní iniciativu díky dlouhodobé spolupráci s Evropskou výzkumnou iniciativou pro CLL (ERIC), aby byla pro výzkumné pracovníky a klinické lékaře zavedena doporučení jak, kdy a u kterých pacientů provádět mutační analýzy onkogenu P53. Tato doporučení mají přímý dopad na klinickou praxi, významně zlepšují prognózu a diagnózu pacientů s chronickou lymfocytární leukémií a umožňují aplikaci efektivnější personalizované terapie.
Pospisilova S, Gonzalez D, Malcikova J, Trbusek M, Rossi D, Kater AP, Cymbalista F, Eichhorst B, Hallek M, Döhner H, Hillmen P, van Oers M, Gribben J, Ghia P, Montserrat E, Stilgenbauer S, Zenz T; European Research Initiative on CLL (ERIC). ERIC recommendations on TP53 mutation analysis in chronic lymphocytic leukemia. Leukemia. 2012 Jul;26(7):1458-61