Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

CEITEC získal nejvýkonnější NMR spektrometr ve střední Evropě

Nejvýkonnější spektrometr pro nukleární magnetickou rezonanci (NMR) ve střední a východní Evropě má ode dneška k dispozici Středoevropský technologický institut Masarykovy univerzity (CEITEC MU). NMR spektrometr je součástí nově otevřeného Národního NMR centra Josefa Dadoka. Těchto unikátních zařízení s pracovní frekvencí 950 MHz je po celém světě instalováno pouze osm. Vybavení centra přispěje ke studiu atomární struktury biologicky významných molekul a jejich komplexů, což umožní například objasnit funkci živých organismů nebo napomůže k vývoji nových léčiv. Pracoviště je pojmenováno po profesoru Josefu Dadokovi, který se svou vědecko-výzkumnou prací nesmazatelně zapsal do historie NMR spektroskopie.

Národní NMR centrum Josefa Dadoka je jednou ze sdílených laboratoří výzkumného programu Strukturní biologie se zaměřením na klíčovou technologii NMR spektroskopie. Špičkové pracoviště v současnosti disponuje celkem šesti NMR spektrometry a nejvýkonnějším NMR spektrometrem pracujícím s frekvencí 950 MHz. Jedná se o zcela unikátní, v podzemí uložený přístroj – na celém světě je jich pouze osm, čtyři z nich pak v Evropě. NMR spektroskopie se zabývá podrobným studiem struktury biomolekul a jejich časových proměn na atomární úrovni. Využití této metody přispívá k detailnímu popisu a vysvětlení celé škály biologicky zajímavých procesů – od regulace přepisu genetické informace až po procesy na buněčné úrovni. Detailní znalost struktury bílkovin a nukleových kyselin rovněž napomáhá ve farmaceutickém průmyslu při návrhu nových léčiv.

Nové pracoviště v univerzitním kampusu Masarykovy univerzity výrazně posílí pozici výzkumného programu Strukturní biologie v evropském kontextu. NMR laboratoř je již dnes zapojena do významných Evropských projektů v oblasti strukturní biologie jako například Bio-NMR nebo INSTRUCT a aktivně přispívá k vývoji nových metod nukleární magnetické rezonance. V následujících letech budou v rámci programu Strukturní biologie instalována i další unikátní zařízení, a to pro rentgenovou krystalografii a kryo-elektronovou mikroskopii a tomografii umožňující komplexní studium biomolekulárních struktur a interakcí.

Národní NMR centrum nese jméno Josefa Dadoka, který je příkladem vynikajícího českého vědce a inovátora. Josef Dadok vystudoval na začátku 50. let Vysoké učení technické v Brně. Na přelomu 50. a 60. let minulého století vyvinul v Ústavu přístrojové techniky Československé akademie věd první přístroje pro NMR spektroskopii, které do svého výrobního programu od roku 1965 zařadila Tesla Brno. Československo se tak po USA a Japonsku stalo třetí průmyslově vyspělou zemí na světě, která zvládla sériovou výrobu těchto vědeckých přístrojů. V roce 1967 odjel profesor Dadok na pracovní stáž do Spojených států, ze které se po sovětské okupaci Československa v srpnu 1968 již nevrátil. V roce 1976 se v Pittsburghu stal technickým ředitelem Národního střediska nukleární magnetické rezonance a řádným profesorem chemické přístrojové techniky Carnegie Mellon University. Zde v roce 1977 dokončil vývoj prvního supravodivého spektrometru s polem 14.1 T a pracovní frekvencí 600 MHz, který byl po dobu dlouhých osmi let nejvýkonnějším systémem pro spektroskopii vysokého rozlišení na světě.

Fotogalerii najdete ZDE.

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…