Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

CEITEC poprvé na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET

20. května 2015

Drony namísto průzkumníků v nedostupných či rizikových terénech. Ale také třeba roboti jako nosiči těžkých nákladů v nebezpečných lokalitách… Technologické novinky bude na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET vůbec poprvé prezentovat odborným návštěvníkům i CEITEC VUT.

Drony, jejich využití, možnosti i limity jsou v poslední době velmi diskutovaným tématem. V rámci své expozice představí zástupci CEITEC VUT jeden ze svých vícerotorových průzkumných prostředků, jehož vývoji se věnují. Dron, který bude zájemcům o bližší seznámení také k dispozici, je kompatibilní se systémem CASSANDRA a roboty Orpheus. Na tento menší stroj s nosností 300 g (ve vývoji je i dron s nosností 1500 g) lze umístit kameru a přenášet tak obraz v reálném čase, vybaven je funkcí stabilizace letu a systémem automatického nouzového přistání.

„Stálicí“  v oblasti obranné a bezpečnostní techniky z CEITECu je robot Orpheus x3, který je určen pro široké spektrum průzkumných misí – už jeho předchůdce na tomto poli slavil značné úspěchy. Orpheus x3 uveze až 40 kilogramů nákladu, může být ovládán operátorem v reálném čase a ve vnějším prostředí dokáže pracovat v plně autonomním režimu. Neméně zajímaví jsou však i jeho „lehčí kolegové“, které CEITEC spolu s Orpheem x3 rovněž návštěvníkům brněnského výstaviště představí. Scorpio je určen pro pohyb uvnitř budov a v urbanistických oblastech, dokáže zdolávat schody a unese až 10 kg nákladu. Hmotnostně nejlehčí a plně kompatibilní s ostatními roboty je Perseus, který unese náklad o váze až 4 kilogramů.

Naopak nejtěžším a největším exponátem z nabídky CEITECu se určitě na IDETu stane loňská novinka: mobilní laboratoř, tzv. rLIBS, určená k rychlé bezkontaktní chemické analýze předmětů v terénu, a to i na dálku do vzdálenosti 20 metrů. Zařízení dokáže identifikovat prvkové složení materiálu během několika vteřin s limity detekce na úrovní desítek až jednotek ppm.

Všechny tyto i další exponáty  si účastníci veletrhu budou moci prohlédnout na stánku č. 69, hala P. Zodpovědět jakékoliv případné dotazy a doplnit další informace budou rovněž připraveni zástupci CEITECu.

Rádi vám ukážeme, co umíme. Přijďte se podívat.

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…