Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

CEITEC inicioval diskuzi o formách podpory předškolní péče pro děti vědeckých a akademických pracovníků

Dne 7. února 2013 se na půdě Jihomoravského kraje odehrála konference a kulatý stůl na téma předškolní péče pro děti vědeckých a akademických pracovníků. Hlavním cílem obou akcí bylo upozornit na neodpovídající dostupnost a strukturu nabídky předškolních zařízení a zejména přijít s konstruktivními návrhy navázání spolupráce mezi Jihomoravským krajem, Magistrátem města Brna a univerzitami. Kulatý stůl cílil zejména na specifika vědeckých a akademických pracovníků, včetně těch zahraničních. Iniciátorem setkání byl CEITEC- Středoevropský technologický institut – centrum vědecké excelence, jehož nositeli jsou Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Výzkumný ústav veterinárního lékařství a Ústav fyziky materiálů Akademie věd ČR.

Prvotním impulzem pro realizaci konference a kulatého stolu byl vysoký zájem vědeckých pracovníků o pomoc se zajištěním předškolní péče pro jejich děti a růst významu problematiky slaďování rodinného a pracovního života ve spolupráci se zaměstnavatelem obecně. „Z pohledu kraje, města a univerzit hraje zajištění kvalitní předškolní péče pro děti zaměstnanců zásadní roli v oblasti rozvoje regionu a přilákání vysoce kvalifikovaných odborníků,“ uvedl Roman Celý náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

Již delší dobu se v rámci brněnského univerzitního prostředí diskutuje možnost zřízení univerzitních mateřských školek, které by vycházely vstříc potřebám pracovníků výzkumu a vývoje a jejich dětí. Na konferenci, která proběhla v dopoledním bloku, byly prezentovány příklady dobré praxe z obdobných institucí. Představena byla například Univerzitní mateřská škola Qočna, kterou provozuje Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, či nově otevřená mateřská škola Jihomoravského kraje. Odlišný model zajištění předškolní péče pro děti zaměstnanců nabízí projekt Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, který využívá partnerství s externím poskytovatelem služeb.

Zástupci Jihomoravského kraje a Magistrátu města Brna deklarovali otevřenost diskutovat o konkrétních návrzích vedoucích ke zlepšení dostupnosti a kvality předškolní péče. Zdůraznili však také potřebu aktivní komunikace a definování potřeb ze strany univerzit. „V případě zahraničních vědeckých pracovníků, kteří ve většině případů nemají trvalý pobyt ve městě a jsou tudíž znevýhodněni při přidělování míst ve veřejných mateřských školách jsme připraveni pomoci jak v individuálních případech, tak se bavit o koncepčním řešení,“ uvedl zástupce magistrátu Martin Jelínek, vedoucí odboru mládeže, školství a tělovýchovy.

Kulatý stůl usnadní budoucí diskusi k definování koncepce a konkrétních kroků v oblasti zajištění kvalitní a dostupné předškolní péče pro děti vědeckých a akademických pracovníků. Zatím nalezli účastníci jednání shodu v preferování kombinovaného přístupu, který využívá jak nabídku veřejných mateřských škol, tak univerzitních a firemních školek či spolupráce s externím provozovatelem předškolní péče.

Více informací o kulatém stolu, prezentace z konference a také další informace k projektu Work-life balance vědeckých pracovníků projektů OP VaVpI naleznete ZDE.

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…