Nové pavilony s nejmodernějším přístrojovým vybavením otevřel CEITEC MU sice teprve před týdnem, vedení centra si však uvědomuje, že vědecký pokrok stojí právě na lidech. Proto chce ty nejlepší zaujmout už na střední škole. Organizátoři akce pozvali studenty z vybraných brněnských středních škol a světově uznávaní vědci, které se již CEITECu podařilo získat, si zavzpomínali na svá teenagerovská léta. Středoškolákům představili náročná vědecká témata tak, že je dokázali nejen pochopit, ale i o nich diskutovat.
„Uvědomujeme si současný trend, který táhne mladé lidi zejména k humanitním vědám a ekonomii. Právě proto organizujeme akce tohoto typu a ukazujeme tajná zákoutí vědy, která ve školních lavicích studenti nikdy nemají šanci vidět a dáváme jim tak šanci objevit v sobě vědeckého ducha,“ shrnul ředitel CEITEC Markus Dettenhofer.
Například Karel Říha, který v minulosti působil na prestižní vědecké instituci Texas A&M University ve Spojených státech amerických a následně ve Vídni, lákal studenty na projekty z oblasti genetiky a molekulární biologie. Díky dalším expertům mohli mladí návštěvníci prostřednictvím cryo elektronového mikroskopu, jednoho z nejdražších přístrojů v CEITECu vůbec, který je navíc jediný ve střední a východní Evropě, pozorovat takové detaily buněk, jaké si nedovedli dříve ani představit.
„Chceme, aby se tito mladí lidé stali součástí budování budoucnosti a měli zájem pracovat na projektech, které umožňují lidem otevírat nové obzory,“ dodal Markus Dettenhofer.
Den otevřených dveří se koná za přispění multidisciplinárního projektu SYLICA financovaného ze 7. rámcového programu EU, který propojuje výzkum v oblasti živých věd a pokročilých materiálů a technologií.