Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

Výzkumný institut CEITEC otevřel pavilony pro přírodní vědy a medicínu

12. září 2014

Dva nové pavilony pro práci vědeckých týmů zaměřených na výzkum biologicky významných molekul, evoluce a genetické výbavy rostlin, ale i lidské mysli a zdraví člověka dnes otevřel Středoevropský technologický institut CEITEC v Univerzitním kampusu Bohunice Masarykovy univerzity (MU) v Brně. Vědci tak mohou začít naplno využívat špičkově vybavené laboratoře a unikátní přístroje, kterými disponuje jen několik pracovišť na světě.

Další čtyři pavilony, které budou v rámci společného projektu CEITEC sloužit zejména materiálovým vědám a pokročilým technologiím se staví v areálu Vysokého učení technického (VUT) a budou dokončeny v roce 2015.

„Jediná šance na úspěšnou budoucnost naší země jsou investice do vědy a výzkumu a inovací tak, aby se Česká republika znovu připojila k technologicky nejvyspělejším státům. Jsem přesvědčen, že realizace podobných projektů jako je dnes otevíraný CEITEC k tomu přispívají a věřím, že bude vzorem pro další obdobné projekty,“ řekl předseda Vlády ČR Bohuslav Sobotka při slavnostním otevírání.

Pro Masarykovu univerzitu má otevření CEITEC MU mimořádný význam. „Otevřením těchto dvou pavilonů se symbolicky i fakticky propojil a uzavřel celý areál kampusu pro přírodní vědy a medicíny. Nové prostory a sdílené laboratoře zajistí další rozvoj úspěšných vědeckých týmů a umožní mladým vědcům zapojit se již v době studia do špičkového výzkumu. Dokončení tohoto rozvoje řádně a včas navíc dokazuje schopnost Masarykovy univerzity efektivně řídit a spravovat tak rozsáhlé projekty,“ řekl rektor MU Mikuláš Bek.

V nově otevřených pavilonech získali vědci téměř 7000m² prostor pro bádání i výuku. Větší z pavilonů má atypický eliptický půdorys se zastřešeným atriem. V pavilonu se nachází například speciální laboratoř s novým kryo-elektronovým mikroskopem FEI Titan Krios, který umožňuje studovat struktury a prostorové uspořádání izolovaných komplexů bílkovin a nukleových kyselin až na úroveň atomů. V celém areálu univerzitního kampusu Bohunice je umístěno osm centrálních laboratoří s řadou prvotřídních přístrojů jako spektrometry nukleární magnetické rezonance (NMR), které slouží pro studium 3D struktury látek na atomární úrovni, hmotnostní spektrometry pro sledování genetiky a proteomiky rostlin nebo speciální elektroencefalograf (EEG) pro studium mozku.

Nové prostory v kampusu slouží pro výzkumné programy: strukturní biologie, genomika a proteomika rostlinných systémů, molekulární medicína a výzkum mozku a lidské mysli a částečně pro program pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie. Největším z nich je strukturní biologie, která se zabývá studiem struktury a také funkcí biologicky významných molekul, k nimž patří hlavně bílkoviny a nukleové kyseliny. Vědci v tomto programu se konkrétně věnují například kontrole kvality RNA nebo zkoumání virů. Program genomika a proteomika rostlin může do budoucna přinést mimo jiné odpovědi na otázky efektivnějšího využití rostlin jako obnovitelného zdroje materiálů a biologicky účinných látek. Molekulární medicína se zaměřuje na objasnění mechanizmů vzniku ale i na šíření závažných chorob a hledání metod jejich prevence i terapie. Program výzkum mozku a lidské mysli se pak soustředí na studium epilepsie či Parkinsonovy choroby, ale například i na příčiny agresivního chování řidičů.

Stavba dvojice pavilonů pro CEITEC MU trvala dva roky a stála 440 milionů korun. Dalších 950 milionů korun pak bylo investováno do vybavení, zejména přístrojů. Veškeré náklady jsou hrazeny z projektu CEITEC. Celkový rozpočet projektu CEITEC je 5,246 miliard korun, z toho výše příspěvku EU činí 4,459 miliard korun a výše příspěvku státního rozpočtu 786 milionů korun. Hlavním zdrojem financování projektu je Evropský fond pro regionální rozvoj, z něhož se čerpá prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, prioritní osa č. 1 – Evropská centra excelence, který řídí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Unikátnost institutu CEITEC, do kterého jsou zapojeny čtyři brněnské univerzity a dva brněnské výzkumné ústavy, spočívá v propojení výzkumu a vývoje v oblasti věd o živé přírodě a pokročilých materiálů a technologií. „CEITEC udělal další významný krok směrem k vytyčenému cíli a věřím, že naše výsledky ocení i široká veřejnost. Dokončení budov části CEITECu v kampusu Masarykovy univerzity, kde budou bádat odborníci z oblasti věd o živé přírodě, poskytne zázemí k realizaci vědeckých projektů, které povedou k podpoře a zajištění zdravějšího a produktivnějšího života celé naší společnosti,” řekl ředitel institutu CEITEC Markus Dettenhofer.

Fotografie ze slavnostního otevření naleznete ZDE.

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…