Masarykova univerzita (MU) a Vysoké učení technické v Brně (VUT) se dohodly na dalším postupu při přípravě projektu Středoevropského technologického institutu (CEITEC). Cílem projektu je vytvořit špičkové podmínky a zázemí pro rozvoj výzkumu biotechnologií, biomedicíny, pokročilých materiálů a technologií. Rámcovou smlouvu o spolupráci, která stanoví MU jako hlavního příjemce dotace, a to za podmínek rovného partnerství MU a VUT při přípravě projektu, podepsali rektoři obou univerzit 3. března 2009.
Výsledkem je zároveň nová organizační struktura projektu, která vychází z prováděcích dokumentů evropského operačního programu Věda a výzkum pro inovace (OP VaVpI), z něhož má být projekt financován.
Přípravu projektu měla dosud na starosti pro tyto účely vytvořená společnost s ručením omezeným CEITEC, s.r.o. Vedení společnosti se podařilo zajistit úspěšné zařazení projektu mezi šestici nejlépe připravených projektů pro finální hodnocení v rámci prioritní osy Evropská centra excelence pro OP VaVpI.
„Společnost s ručením omezeným splnila svůj úkol v dané etapě přípravy, nemůže však být příjemcem dotace, a proto jsme společně s dalšími partnery hledali vhodný organizační model pro další práce na přípravě projektu,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. V návaznosti na uplatnění rámcové smlouvy o spolupráci budou kromě VUT spoluřešiteli projektu další dvě brněnské univerzity a ústavy akademie věd ČR. „Navržená struktura CEITEC by měla umožnit flexibilnější reakci na požadavky ze strany ministerstva školství,“ uvedl rektor VUT Karel Rais.
Nová organizační struktura se promítne i do řízení projektu CEITEC. Výkonným ředitelem se stal Tomáš Hruda. Vědeckou stránku projektu za každou univerzitu bude řídit vědecký ředitel. Za MU se tohoto úkolu ujme Jaroslav Koča, který bude mít na starosti oblast přírodních věd a medicíny. Na straně VUT bude zaštiťovat materiálové vědy a technologie Radimír Vrba.
Pro účely lepší koordinace přípravy projektu v biomedicínských a biotechnologických vědách zřídila MU pod názvem CEITEC MU interdisciplinární vědecké pracoviště s celouniverzitní působností. „Vznik nového ústavu umožní soustředit nejen investiční celky, ale také lidské zdroje pod jednotné řízení a tím výrazně zefektivnit jejich směrování k vědecké excelenci, mimo jiné vytvořením vzájemně konkurenčního prostředí excelentních vědeckých týmů,“ řekl ředitel nového ústavu Jaroslav Koča. Za své cíle si klade zejména připravit část projektu CEITEC věnovanou přírodním vědám k hodnocení mezinárodním panelem odborníků a otevřít cestu pro spolupráci projektu CEITEC s dalšími partnery, vědeckými, průmyslovými i dalšími státními či regionálními institucemi.
Zcela analogicky bude rovněž CEITEC VUT řešen jako další součást VUT s celouniverzitní působností.„Nové celouniverzitní pracoviště vzájemně propojí nejlepší výzkumné týmy VUT s cílem podpořit interdisciplinární bádání v oblasti nových materiálů a jejich aplikací jak v čistě technických disciplínách, tak v biomedicínských a přírodovědných oborech. Právě vytvoření excelentního interdisciplinárního vědeckého týmu, jehož výzkum zahrnuje řešení problémů na rozhraní živých a technických věd, totiž považujeme za unikátní přínos projektu CEITEC,“ uvedl ředitel materiálových věd CEITEC VUT Radimír Vrba.