Uznávaná vědkyně Mary O'Connell, která působí od listopadu roku 2014 v institutu CEITEC Masarykovy univerzity (MU), byla zvolena členkou Evropské organizace molekulární biologie (EMBO). Ta sdružuje přes 1 700 významných odborníků a jejími cíli jsou podpora talentovaných vědců a také podpora výměny vědeckých informací a budování evropského výzkumného prostředí.
„Ačkoliv je Masarykova univerzita nejlepší institucí v zemi co do držitelů prestižních projektů v rámci takzvaných EMBO Young Investigator Award, na voleného člena této organizace jsme zatím čekali marně. Mary O’Connell se nyní přiřadila jako první žena k šesti českým vědcům, kteří již členy EMBO jsou. Pro celou univerzitu je to mimořádně významné a jistě to zvýší naši reputaci,“ uvedl prorektor pro výzkum Petr Dvořák.
Mary O'Connell se dlouhodobě věnuje problematice dědičné informace a její modifikace ve vztahu k chorobám imunitního systému. Do Brna přišla před dvěma a půl lety díky evropskému grantu z programu ERA Chairs. „Jsem nadšená a beru to jako poctu. Chtěla bych poděkovat svým současným i bývalým kolegům v laboratoři, protože i díky jejich tvrdé práci se to mohlo stát skutečností. Myslím, že v budoucnu budou mezi členů EMBO přibývat další právě z Masarykovy univerzity,“ reagovala na své zvolení Mary O´Connell.
Podle ředitele institutu CEITEC MU Jiřího Nantla je členství Mary O´Connell v Evropské organizaci molekulární biologie dalším krokem k cíli, který výzkumný institut od doby svého vzniku naplňuje, a to ovlivňovat vědu a její podmínky v národním i světovém měřítku. „Mary je světově uznávaná vědkyně a energická žena a jsme hrdí, že je součástí týmu na našem institutu,“ uvedl Nantl.