Ministerstvo školství by mělo předložené projekty posoudit do první poloviny příštího roku, vybrané projekty následně postoupí Evropské komisi. V případě úspěchu by se CEITEC mohl začít stavět a přinášet výsledky v první polovině roku 2011.
„Předkládáme projekt, který jsme připravovali několik let tak, abychom využili všech předností Brna jako univerzitního města a mohli zde za pomoci evropských prostředků vybudovat excelentní výzkumné centrum. Výzkum realizovaný v CEITECu povede ke zlepšení kvality života a lidského zdraví,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.
„Hlavní myšlenkou je poskytnout našim nejlepším vědeckým týmům nejmodernější přístrojové vybavení, a zajistit jim tak pracovní podmínky na úrovni, jakou běžně nabízejí evropská výzkumná centra. Chceme výzkum v Brně posunout ještě o stupeň výš,“ uvedl rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Rais.
Projekt počítá s pořízením spektrometru nukleární magnetické rezonance (NMR) 1200 MHz, který bude jediný na světě. Přístroj za zhruba 200 milionů korun umožní studovat makromolekuly ve stejném prostředí, v jakém se vyskytují v živých organismech, což napomáhá například při vývoji nových látek pro léčbu nádorů.
Dalším unikátním přístrojem bude vysokorozlišující transmisní elektronový mikroskop na pozorování tenkých preparátů při vysokém rozlišení a zvětšení. Mikroskopem, jehož cena běžně dosahuje téměř 90 milionů korun, lze pozorovat preparáty tenčí než 100 nanometrů. Těchto mikroskopů je na světě pouze několik kusů.
V CEITECu budou pracovat dlouhodobě úspěšné týmy. Jejich spojení je už nyní zárukou kvalitních vědeckých výsledků. V prvních pěti letech nabídne CEITEC práci více než 800 špičkovým vědeckým pracovníkům. Díky přístupu k nejmodernějším přístrojům a technologiím budou schopni dosahovat ještě lepších výsledků a rychleji, než tomu bylo doposud. „Reálné výstupy výzkumu a vývoje se tedy dají očekávat již v počátečních fázích fungování,“ dodal ředitel projektu Tomáš Hruda.
Výzkum v CEITECu se konkrétně zaměří například na:
- biomateriály, jimiž bude možné nahradit poškozené tkáně;
- zlepšení funkčnosti rehabilitačních zařízení (tzv. terapie na dálku);
- léčbu rakoviny a elektromagnetická zařízení vhodná pro likvidaci zhoubných nádorů;
- robotické systémy, které se využívají při náročných operacích;
- speciální materiály s možností použití v ortopedii a stomatologii;
- materiály pro výrobu nových typů baterií;
- cílenou manipulací rostlin s cílem zvýšit produkci biomasy nebo substrátu pro biopaliva.
Zpráva ke stažení ZDE