Změnit instituci

Vědec z CEITECu Boris Tichý získal prestižní cenu Discovery Award za pokrok v diagnostice lymfocytární leukémie

Atraktivní cena Discovery Award oceňuje české mladé vědce do 40 let v medicíně a farmacii. Ve středu 20. června byly na půdě Karlovy univerzity v Praze vyhlášeny výsledky a předány ceny za inovativní počiny v oblasti medicíny a farmacie za roky 2010 a 2011. Jedním ze tří výherců se stal i tým Borise Tichého z výzkumného programu CEITECu Molekulární medicína.

Cena Discovery Award byla založena v roce 2011 z iniciativy společnosti Novartis v zájmu podpory vědy a výzkumu v oblasti medicíny a farmacie. Cílem této prestižní soutěže je podpořit a stimulovat odvážné a inovativní počiny, které pomáhají zlepšovat kvalitu života pacientů a rovněž poukázat na inovativní potenciál českého zdravotnictví a farmacie. „Cena Discovery Award je snad jediná cena, která oceňuje inovativní počiny mladých vědců na poli medicíny a farmacie v České republice. Je to nesmírně důležitá iniciativa, neboť chytrých mladých hlav v medicíně i farmacii máme dostatek, což nakonec dokazují i početná zahraniční angažmá a uznání. Je ale potřeba je vyzdvihnout, ocenit a podpořit jejich práci zde v České republice“, shrnul názory odborné poroty prof. MUDr. Tomáš Zima, DrCs., děkan 1. lékařské fakulty UK.

Projekty hodnotila komise jedenácti renomovaných odborníků, kteří dlouhodobě působí v oblasti zdravotnictví. Vedoucí výzkumné skupiny Centrální laboratoř - Genomika MVDr.Boris Tichý společně se svým týmem získal odměnu 100 000 Kč za projekt Zdokonalená molekulární diagnostika a prognostická stratifikace chronické lymfocytární leukemie a dalších lymfoproliferací. Součástí týmu jsou jeho spolupracovníci z programu Molekulární medicína: jeho koordinátorka prof. Šárka Pospíšilová, prof. Michael Doubek a RNDr. Jitka Malčíková.

Další oceněnými jsou MUDr. Roman Škulec s projektem Terapeutická hypotermie po srdeční zástavě v přednemocniční neodkladné péči v České republice a MUDr. Martin Kaláb za projekt Rekonstrukce rozsáhlých defektů hrudní stěny s využitím transplantace allogenního kostního štěpu.

Věda a výzkum, zejména v oblasti medicíny, jsou nesmírně důležité hlavně v období, kdy narůstá počet zákeřných nemocí postihujících lidi v produktivním věku. Inovativní přístupy jim dokáží mnohdy vrátit zdraví nebo alespoň podstatně zvýšit kvalitu života a navrátit tyto pacienty do pracovního procesu. Discovery znamená objevovat a věda je cesta k objevování léčby onemocnění. V podpoře mladých vědců v medicíně a farmacii budeme v České republice nadále pokračovat“, říká David Skalický , Head of Market Access & Corporate Affairs Novartis s.r.o.

Další ročník ceny Discovery bude vyhlášen koncem roku 2012. Přihlášky do soutěže budou přijímány, stejně jako v loňském roce, prostřednictvím webové aplikace na www.discoveryaward.eu, kde budou uvedené všechny podmínky a příslušný postup.

Více informací o výzkumném programu Molekulární medicína naleznete ZDE.

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…