Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

Vědci z CEITECu představují v Technickém muzeu „nanosvět“

U příležitosti výstavy nanotechnologií, která od prosince probíhá v brněnském Technickém muzeu, zasvěcují vědci z CEITECu širokou veřejnost do světa   nanotechnologí. V šesti blocích představí laikům pouhým okem neviditelný svět, jeho taje a možnosti. Dá se předpokládat, že nanotechnologie budou v budoucnu hýbat světem. Hitem mohou být například nanomagnety, které pomohou při léčbě rakoviny.

Vedení projektu CEITEC sdružilo nejlepší výzkumné týmy pod jednu střechu. Patří mezi ně i tým prof. Šikoly specializovaný na nanotechnologie. Dá se předpokládat, že právě tento obor se v blízké budoucnosti promítne do všech vědních oborů a zejména do každodenního života člověka. Vedení CEITEC právě proto považuje za přínosné o aktuálních výsledcích v oblasti nanotechnologií informovat „laickou řečí“.

Nanotechnologie již dnes ovlivňují medicínu, informační technologie, strojírenství i stavebnictví. „Pokud se nám podaří z evropských peněz postavit laboratoře s takovým vybavením, jaké bychom si přáli, jsou nové technologie otázkou blízké budoucnosti,“ vysvětluje profesor Tomáš Šikola důvod účasti na projektu CEITECu. „V CEITECu se zaměřujeme zejména na zlevňování a zpřístupňování technologií široké veřejnosti,“ dodává Šikola.

Již nyní pracují vědci z výzkumného programu Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie například na vývoji nanomagnetů, které naleznou uplatnění například i při léčbě rakoviny. Princip je jednoduchý. Do léku se přidá magnet o velikosti miliontiny milimetru. Ten se dalším magnetem zvnějšku nasměruje přímo k nádoru. Došlo by tak k minimalizaci nežádoucích účinků a k orgánu zasaženému rakovinovými buňkami by se dostalo maximální množství léčivé látky. Léčba by byla účinnější, levnější a v neposlední řadě pro pacienta i podstatně snesitelnější.

CEITEC se ale zaměřuje i jiným směrem. Snaží se například vyvinout speciální nanosenzory, které pomohou ochránit zboží před falzifikací, případně před krádeží. Ve spolupráci s ostatními výzkumnými programy vzniká například čip, který se voperuje pod kůži pacienta a bude monitorovat různé orgány a následně vysílat signály o jejich aktivitě. Nebude tedy nutné navštěvovat lékaře tak často, jako tomu je nyní.

 „Pokud vše dopadne podle plánů, tak by se laboratoře CEITEC mohly začít stavět začátkem příštího roku a výsledky práce vědeckých pracovníků by mohly přijít již v blízké budoucnosti,“ dodává Tomáš Hruda, ředitel projektu.

Zpráva ke stažení ZDE

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…