Změnit instituci

Vědci z CEITEC VUT jsou poprvé v historii Česka koordinátory prestižního FET Open

Vědci z CEITEC VUT jsou poprvé v historii Česka koordinátory prestižního FET Open

BRNO, 13. listopad 2017 – Vysoce originální, vizionářské, se zásadním významem pro potřeby a rozvoj společnosti. Takové podmínky musí splnit projekt podaný v rámci prestižní kategorie projektů základního výzkumu Future Emerging Technology (FET). Týmu z CEITEC VUT se v této kategorii, s 2 až 3procentní úspěšností, nejen podařilo uspět mezi 28 podanými projekty na prvním místě, ale navíc i poprvé v české historii budou jeho koordinátorem. S podporou 2.89 miliónů EUR se zaměří na unikátní vylepšení elektronové paramagnetické rezonance. 
 

Projekt se pokouší o vylepšení stávající metody nazývající se elektronová paramagnetická rezonance. Její obdoba je veřejnosti spíše známá jako jaderná magnetická rezonance, se kterou se mohou setkat hlavně při vyšetřeních v nemocnici. „Unikátnost projektu je dána dvěma souvisejícími faktory. Zaprvé bychom měli navýšit pracovní frekvenci elektromagnetického záření používaného ve spektometrech EPR přibližně o jednu úroveň výše. A za druhé vložením antén vyrobených ze zlata nebo grafenu do paprsku tohoto záření zvýšit citlivost metody až o čtyři řády,“ upřesnil principy projektu profesor Tomáš Šikola, který je koordinátorem mezinárodního týmu.

sikola tomas_02Vědci navíc věří, že pokud takovou anténu umístí na hrot sondového mikroskopu, je možné provádět metodu elektronové paramagnetické rezonance s doposud nebývalým rozlišením pod 1 mikrometr. To by otevřelo cestu k výzkumu mikroskopických funkčních oblastí odpovědných za vlastnosti materiálů a obecně i k rozvoji metody a její aplikace v odvětvích průmyslu, služeb a bezpečnosti. „Jedná se o velmi náročný úkol jak z vědeckého, tak i technologického hlediska. Z tohoto důvodu je do projektového konsorcia vedle špičkových vědeckých pracovišť jako Stuttgartská univerzita, nanocentrum Nanogune v San Sebastianu a CEITEC VUT zařazena také anglická firma Thomas Keating, patřící ve světě k průkopníkům terahertzové techniky. Rovněž budeme využívat znalosti CEITEC spin-off firmy NenoVision, zejména v oblasti návrhu a konstrukce techniky nového rastrovacího sondového mikroskopu,“ doplňuje Šikola.

Význam účasti českého výzkumného týmu je umocněn skutečností, že je to poprvé, co český tým v takto prestižním projektu působí v roli koordinátora projektu, a je tak hlavním „hráčem“ projektového týmu. „Uvedený úspěch je dalším potvrzením rostoucího významu centra CEITEC na poli nejen české, ale i světové vědy,“ uzavírá profesor Šikola, který na CEITEC VUT zodpovídá za výzkumný program Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie. 


Výzvu FET Open vyhlašuje Evropská komise. Projekt PETER navrhuje využití zesílené plasmonové elektronové paramagnetické rezonace v kombinaci s rastrovací mikroskopií ve vysoce citlivé a lokalizované analýze paramagnetických materiálů.

Více info o výzvě FET Open ZDE.


Autor tiskové zprávy:

Mgr. Kateřina Vlková

Odborný kontakt:

prof. RNDr. Tomáš Šikola, CSc.


 

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…