Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

Vědci v CEITECu získali nejmodernější elektronové mikroskopy od FEI

Vědci v CEITECu získali nejmodernější elektronové mikroskopy od FEI

www.ibrno.cz - Čeští vědci budou moci díky brněnskému výzkumnému centru pracovat s nejmodernějšími elektronovými mikroskopy na trhu. Laboratoře CEITECu VUT se rozrostou o tři špičkové přístroje a vytvoří tak nejmodernější technologické zázemí v Česku. Celková hodnota investice přesahuje 121 milionů korun.

Mikroskopy neměly do laboratoří CEITECu VUT dlouhou cestu, dva z nich byly dokonce vyrobeny přímo v brněnském technologickém centru firmy FEI na Černovické terase. „Česká republika není úplně typickou zemí, kam posíláme naše mikroskopy. V porovnání s exportem tvoří necelých pět procent. O to větší mám radost, že naše přístroje budou pomáhat vědeckým cílům brněnských odborníků,“ uvedl Jiří Očadlík, generální ředitel firmy FEI, která je největším exportérem Jihomoravského kraje.

Dodané mikroskopy, které využívají při práci se vzorkem různých zobrazovacích metod, jsou nejvyššími modely v daných kategoriích. Výroba nejvýkonnějšího z nich trvala jeden rok a jejich instalace si vyžádala náročné stavební úpravy.

„V loňském roce se podařilo úspěšně vybavit Laboratoř kryo-elektronové mikroskopie CEITEC MU a Brno se tak stává velice významným vědeckým centrem pro elektronovou mikroskopii, které v Česku nemá konkurenci. Obdobně vybavené laboratoře co do škály možností bychom hledali nejblíže například v Centru Ernsta Rusky v Německu, které je zároveň evropskou špičkou,“ uvedl vedoucí sdílené Laboratoře strukturní analýzy CEITEC VUT Ondřej Man.

Mikroskopy jsou instalovány ve sdílené Laboratoři strukturní analýzy CEITECu VUT, kde je budou využívat vědci nejen z centra CEITEC, ale budou zpřístupněny i vědeckým pracovníkům a studentům z ostatních institucí a firem. Zařízení umožní vědcům komplexní práci se vzorky, tedy nejen pozorovat jejich povrch, ale v malých objemech i vnitřní strukturu vzorků, zjišťovat jejich chemické složení a další vlastnosti. Elektronové mikroskopy jsou nezbytné pro pozorování například tenkých magnetických multivrstev, nanokrystalické keramiky, nástřiků a v mnoha dalších aplikacích, kdy je nutné dosáhnout rozlišení v řádu jednotek až setin nanometru. Využívají se tak zejména pro vývoj nových materiálů a povrchových úprav ve strojírenství, mikroelektronice a mnoha dalších oborech.

Již nyní má CEITEC VUT navázanou spolupráci napříč evropskými institucemi a nové přístroje brněnským vědcům pomohou při zapojování do dalších evropských projektů. Zdejší vědci se tak stanou rovnocennými partnery špičkově vybaveným vědeckým pracovištím nejen v Evropě ale i ve světě.

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…