Cílem brněnského setkání je zahrnout do spolupráce v oblasti nukleární magnetické resonance i země východní Evropy. AUM 2011 je prvním setkáním vědců v rámci projektu „Bio-NMR” a současně druhým zasedáním projektu „EAST-NMR“. Oba projekty 7. Rámcového Programu EU usilují o začlenění východoevropských a přidružených států do systému společného využívání vědeckých specializovaných laboratoří a zpřístupnění nákladných vědeckých přístrojů široké vědecké komunitě. První velká specializovaná laboratoř pro nukleární magnetickou resonanci ve střední a východní Evropě totiž vznikne právě ve Středoevropském technologickém institutu CEITEC.
„Systém CEITECu je založen na společném využívání sdílených laboratoří, jejichž moderní prostory a špičkové vybavení mohou využívat nejen vědci z několika oborů zároveň, ale i výzkumníci z různých zemí,“ vysvětluje koordinátor programu Strukturní biologie CEITEC Vladimír Sklenář, který je hlavním organizátorem celé akce.„Velmi nákladné přístroje a zařízení si jednotlivé univerzity nemohou dovolit, proto se těšíme na schválení projektu CEITEC, až budeme moci začít se stavbou moderních budov a s pořizováním prvních přístrojů.“
Kongresu se účastní pracovníci z Evropské unie, USA, Švýcarska, Izraele, Ruska a Turecka. Další společné setkání řešitelů obou projektů se uskuteční až za dva roky ve Slovinsku.
„Setkání je pro nás velkým přínosem v možnosti navázání nových kontaktů a poznání dalších partnerů, ve využití spolupráce s plánovanými brněnskými vědeckými centry vidíme budoucnost nejen pro evropské země,“ uvedl Hartmut Oschkinat, vědecký ředitel Leibnitz institutu v Berlíně a člen Mezinárodní vědecké rady CEITEC.
Nukleární magnetická resonance (NMR)
Nosným tématem konference je rozvoj nukleární magnetické resonance a její využití ve strukturní biologii. Magnetická resonance přináší poznatky o detailní struktuře biomakromolekul s vysokým rozlišením. Je jednou z nejdůležitějších spektroskopických technik používaných v chemickém, biochemickém, biologickém a medicínském výzkumu. Za její rozvoj bylo uděleno již šest Nobelových cen.
NMR spektra poskytují data, na jejichž základě je možné stanovit složení a molekulární strukturu zkoumaných látek. V oblasti biomedicínského výzkumu pak dovoluje studium proteinů, nukleových kyselin a jejich komplexů a přispívá tak k pochopení jejich funkce v buněčném kontextu. Získané výsledky nachází široké uplatnění v základním i aplikovaném výzkumu a přispívají tak ke zlepšení kvality lidského života a zdraví.