Radimír Vrba se v Brně podílí na výstavbě vědeckého centra CEITEC. Za svou práci letos získal i Cenu města Brna.
Je ředitelem výzkumného centra CEITEC, Středoevropského technologického institutu na Vysokém učení technickém v Brně. Společně s týmem více než dvou stovek vědců, techniků a pracovníků administrativy se zde podařilo docílit vědeckých výsledků na světové úrovni. „Pracujeme například na speciálních bioaktivních materiálech, které budou použitelné jako náhrada poraněných a poškozených kostí,“ pouští se do výčtu úspěchů svého týmu Radimír Vrba.
„Naši vědci přispěli svým objevem v oblasti magnetických vírů k nalezení a vývoji nového typu počítačové paměti, daří se nám také publikovat v nejlepších světových vědeckých časopisech, třeba v Nature Nanotechnology nebo Nano Letters, což potvrzuje světové uznání výsledků práce našich vědců,“ dodává.
MUSÍME SE STARAT I O PENÍZE Světový patent na unikátní holografický mikroskop získal jeho výzkumný tým ve spolupráci s fakultou strojního inženýrství. Centrum spolupracuje ovšem i s mnoha významnými průmyslovými partnery a výzkumnými institucemi.
„Tady využíváme naše moderní přístroje a uplatňujeme zejména vědecký potenciál našich výzkumníků,“ vysvětluje ředitel centra, který musí pamatovat na obchodní využití výzkumných výsledků týmu. „Jde o důležitý zdroj pro financování našeho výzkumu a vědy. Na chod centra jsme ovšem získali prostředky i díky prestižním evropským grantům a uspěli jsme i v řadě projektů financovaných z národních dotačních zdrojů Grantové a Technologické agentury,“ dodává Radimír Vrba.
Na mezinárodní konferenci, kterou jeho tým letos uspořádal, přijelo na 250 účastníků z více než třiceti zemí světa. „A dva z našich projektů aplikovaného výzkumu zvítězily v soutěži osmdesáti projektů o centrum kompetence Technologické agentury,“ pokračuje ředitel.
NAVZDORY NESMYSLNÉMU ZÁKONU I když momentální český zákon o veřejných zakázkách je podle Radimíra Vrby pro nákup vědeckých přístrojů značně komplikovaný a vlastně skoro nepoužitelný, jeho týmu se podařil nákup už téměř poloviny špičkových vědeckých přístrojů, které si s kolegy naplánovali pro laboratoře CEITEC.
„Úspěšně pokračujeme i ve stavbě našich laboratoří v kampusu Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem, ačkoliv zde musíme řešit mnoho technicky obtížných problémů pro špičkový a technologicky náročný výzkum,“ podotýká a dodává s úsměvem, že se jim „v neposlední řadě daří úspěšně bojovat s úředním šimlem a zdolávat nástrahy mnohdy nesmyslných administrativních a byrokratických požadavků stanovených v pravidlech čerpání tuzemských a evropských dotačních prostředků“. Na otázku po soukromí pak připouští, že ho práce pro CEITEC úplně pohlcuje, takže žádný ryze osobní úspěch nebo plán do budoucna jej nenapadá.