Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

Tiskové zprávy

15. 12. 2016

Vědci zkoumají, zda se stres z holokaustu přenesl na další generace

Vědci zkoumají, zda se stres z holokaustu přenesl na další generace

Závažné dopady na psychiku potomků lidí, kteří přežili holokaust, byly mnohokrát popsány. Odborníci z CEITECu Masarykovy univerzity se nyní snaží najít biologické ukazatele, například změny ve struktuře mozku, které by odhalily, zda jsou potomci přeživších holokaustu náchylní k tomu mít vyšší hladinu stresu, nebo mu naopak lépe odolávat. Vědci hledají do studie dobrovolníky, a to lidi, kteří sami zažili holokaust, a pak následující dvě generace zasažených rodin. Pro srovnání ale potřebují také respondenty, kteří nebyli v rámci holokaustu pronásledovaní a jejich potomky.

› více
22. 11. 2016

Vědci z CEITEC VUT získali ocenění Česká hlava za unikátní holografický mikroskop

Vědci z CEITEC VUT získali ocenění Česká hlava za unikátní holografický mikroskop

Tým z Fakulty strojního inženýrství a CEITEC VUT získal ocenění v prestižní soutěži Česká hlava. Vědci, kteří vytvořili unikátní mikroskop umožňující pozorovat živé buňky i bez použití kontrastních látek, získali v úterý 22. listopadu 2016 Cenu společnosti Kapsch za invenci.

› více
26. 10. 2016

Příčinu syndromu smrtelné plicní infekce poodhalili také vědci z Ceitecu MU

Nešťastný osud dvou rodin přivedl mezinárodní vědecký tým k odhalení geneticky podmíněného syndromu, který způsobuje smrtelné plicní infekce u dětí okolo jednoho roku. Na výzkumu se podíleli také vědci z  Masarykovy univerzity, kteří zkoumali vlastnosti bílkoviny podílející se na opravě poškození chromozomů, které jinak vede k velmi vzácnému onemocnění malých dětí.

› více
18. 10. 2016

Vědci z CEITEC MU patentovali metodu zvyšující využitelnost dřeva

Dřevo se dá využít k topení, ale také jako surovina pro výrobu dalších látek jako například vanilin. Způsob, jak zvýšit jeho využitelnost, si nedávno patentoval tým českých a norských vědců pod vedením Jana Hejátka z výzkumného institutu CEITEC MU.

› více
18. 10. 2016

Vědci: Za dlouhověkostí rostlin je zřejmě jejich odolnost vůči mutacím

Jak to, že rostliny některých druhů žijí i tisíce let, a přesto u nich nedochází k masivním mutacím, které by způsobovaly rychlejší stárnutí a zásadní změnu genomu, zkoumají biologové už řadu let. Čím déle totiž rostlina žije, tím více mutací by měla její DNA obsahovat. Délka života rostliny má však na výskyt mutací mnohem menší vliv, než se předpokládalo. Zjistili to vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity (MU) a vídeňského Gregor Mendel Institutu a jejich závěry publikoval prestižní časopis PNAS vydávaný americkou akademií věd.

› více
5. 10. 2016

Vědci z CEITECu MU jako první popsali, jak proniká bakteriofág do buněk zlatého stafylokoka

Vědci z CEITECu MU jako první popsali, jak proniká bakteriofág do buněk zlatého stafylokoka

Biolog Pavel Plevka se zabývá studium struktury virů, kromě toho ale zkoumá také způsoby, jak viry pronikají do buněk a jak se v infikovaných buňkách tvoří nové. „Buňky jsou poměrně složité a sledovat, jak se mění pod vlivem virové infekce, je velmi náročné. Abychom se zdokonalili v hodnocení změn, chceme nejdříve pracovat s bakteriemi, které jsou jednodušší. Studujeme tedy mimo jiné to, jak jsou buňky zlatého stafylokoka infikovány bakteriofágy, tedy bakteriálními viry,“ doplňuje biolog.

› více
3. 10. 2016

Zlatou medaili ze strojírenského veletrhu získalo zařízení LiteScope

Ocenění z Mezinárodního strojírenského veletrhu 2016 si odnáší přístroj LiteScope od mladé firmy NenoVision, která vznikla jako první spin-off Středoevropského technologického institutu CEITEC. Toto přídavné zařízení k elektronovým mikroskopům umožňuje zobrazovat povrch vzorku ve 3D, ale také měřit například magnetické a elektrické vlastnosti vzorku pomocí tzv. mikroskopie atomárních sil.

› více
16. 9. 2016

Vědecké centrum CEITEC VUT zahájilo plný provoz svých laboratoří

Středoevropský technologický institut (CEITEC – Central European Institute of Technology) VUT oficiálně spustil plný provoz ve svých nových laboratořích. Špičkové vědecko-výzkumné centrum, které sídlí v blízkosti areálu Pod Palackého vrchem, představuje tzv. evropské centrum excelence. Vysoké učení technické zde v rámci projektu CEITEC zaštiťuje výzkumné programy zaměřené na pokročilé materiály a pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie.

› více
12. 9. 2016

Patent z CEITECu MU a FN Brno lékařům napoví, jak léčit leukémie

Patent z CEITECu MU a FN Brno lékařům napoví, jak léčit leukémie

Nová metoda, kterou vyvinuli odborníci CEITECu Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno (FN Brno), pomůže lékařům odhadnout, jak budou pacienti s chronickou lymfocytární leukémií a B-buněčnými lymfomy reagovat na nejmodernější léčbu. Je založená na měření hladiny molekul, které regulují činnost B-lymfocytů, tedy buněk imunitního systému, jež při leukémii podléhají rakovinnému bujení. Metoda je nově patentovaná v České republice.

› více
30. 5. 2016

EU-LIFE nominated member of the European Open Science Policy Platform

EU-LIFE nominated member of the  European Open Science Policy Platform

EU-LIFE nominated for the new Open Science Policy Platform at the European Commission. The Directorate-General for Research and Innovation at the European Commission established a Commission Advisory Group to provide advice about the development and implementation of open science policy in Europe.

› více
« předchozí 1 2 3 4 5 6 8 11 14 další »
Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…