Profesor Borghs se podílel na založení centra IMEC, v současné době vyučuje na Katolické univerzitě v belgické Lovani, je také zakladatelem a ředitelem nového výzkumného centra zaměřeného na neuroelektroniku (NERF - Neuroelectronics Research Flanders). IMEC, s centrálou v Lovani a pobočkami po celém světě, je v oblasti nanotechnologií vedoucím výzkumným institutem. Díky propojení vědeckých poznatků a inovačního potenciálu IMEC úspěšně aplikuje výsledky svých výzkumů především v oblastech zlepšování zdravotní péče, chytré elektroniky, obnovitelné energie a bezpečnější dopravy.
Cílem centra NERF - Neuroelectronics Research Flanders je objasnění systému neuronových obvodů lidského mozku. Směřuje k potlačení hranic vědy, ve výzkumu fungování neuronů se dostává až na prozatím neprobádanou úroveň detailu. Snahou centra do budoucna je vytvářet nové pohledy na účelné mapování mozku, stejně jako využívat vědecké metody a technologie v lékařské praxi, například pro diagnostiku a vyšetřování poruch centrálního i periferního nervového systému.
Belgický expert dnes přijel do Brna nejen přednášet brněnským vědcům, ale především na setkání Koordinační rady CEITECu, která zde dnes v čele s rektorem Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem zasedá. Tématem jednání bude zhodnocení uplynulého roku, zejména prvních měsíců provozu centra po jeho schválení, a odsouhlasení plánů vědeckých činností pro rok 2012. „Pokud bude CEITEC věrný svým principům – tzn. provádění pravidelného mezinárodního nezávislého hodnocení a bezpodmínečný důraz na kvalitu vědy, pak jsem přesvědčen, že má potenciál napodobit úspěch IMECu,“ zhodnotil Borghs.
Nastavení a řízení chodu CEITECu vychází ze zkušeností významných mezinárodních institucí, proto jsou i ve vedení centra zahraniční experti, kteří pravidelně hodnotí vědecké pracovníky a schvalují všechny podstatné kroky související s fungováním centra. Středoevropský technologický institut byl schválen Evropskou komisí 6. června 2011, poprvé se oficiálně představil široké veřejnosti na své Zahajovací konferenci letos v září. „Jsem potěšen, že můžeme spolupracovat se světově uznávanými experty z tak prestižního institutu, jakým je IMEC. Implementace jejich zkušeností a osvědčených postupů je právě tím, co česká vědecká centra jako CEITEC potřebují k tomu, aby obstála v mezinárodní konkurenci,“ prohlásil výkonný ředitel institutu Tomáš Hruda.