Změnit instituci

Společnými technologiemi a přístrojovým vybavením k úspěchu/ CEITEC MU a vídeňská výzkumná centra nabízí společné služby

Společnými technologiemi a přístrojovým vybavením k úspěchu/ CEITEC MU a vídeňská výzkumná centra nabízí společné služby

Katalog služeb, které budou společně nabízet firmám a akademickým institucím, vytvoří CEITEC společně s výzkumným institutem VBCF z Vídně a dalšími třemi partnery. Na pilotní projekt, který umožní efektivněji nabízet technologické vybavení, znalosti a zkušenosti z oblasti výzkumu živých i materiálových věd, získal CEITEC MU finance z programu na podporu přeshraniční spolupráce Interreg AT-CZ.

Instituce zahájily spolupráci již před dvěma lety a postupně zjistily, že nejsou ve službách, které nabízejí dalším uživatelům konkurenty, ale mohou se velmi dobře doplňovat. „Všechna zapojená centra disponují takzvanými core facilitami, tedy laboratořemi a zařízeními, která mohou využívat i další výzkumné instituce či soukromé společnosti. Hledali jsme tedy cesty, jak spolupráci v této oblasti prohloubit a potenciál našich zařízení využít,“ uvedla manažerka projektu Kateřina Vágnerová.

Do projektu jsou kormě CEITEC MU a VBCF zapojení ještě mezinárodní centrum klinického výzkumu FNUSA-ICRC z Brna, CEITEC VUT a IST Austria. Získali finance na vytvoření katalogu služeb, databáze potenciálních uživatelů, tvorbu marketingové strategie a zejména na vývoj a rozvoj aktuálně používaných metod měření a technologických postupů, které budou formou četných workshopů a školení dále předávány vědecké komunitě a zájemcům z firem.

Kromě společných workshopů budou výsledky spolupráce zpřístupňovány formou otevřeného přístupu (open access) uživatelům, kteří tak budou moci využít inovovaných služeb všech zapojených center. „V praxi by to mělo vypadat tak, že když přijde do jedné z institucí vědec, který má problém získat určitá data, centrum využije své přístrojového vybavení a současně osloví kolegy z dalších institucí a společně mu nabídnou komplexní řešení, které by běžně bez této přeshraniční spolupráce nedostal,“ uvedla Kateřina Vágnerová, manažerka projektu. Nové služby tedy budou odborně na podstatně vyšší úrovni, budou inovované a jednoduše dostupné.

Projekt nazvaný RIAT-CZ, který je financovaný ze zdrojů programu Interreg V-A AT-CZ 2014 - 2020, vyčleněných na přeshraniční spolupráci z Evropského fondu pro regionální rozvoj, zahájili partneři v září tohoto roku.

V České republice se jedná o částečně přelomový projekt, protože zde není zvykem propagovat služby akademických pracovníků. CEITEC má však ambici tuto šanci na maximum využít a být výrazněji vidět nejen na poli vědy a výzkumu, ale i v oblasti technologického servisu poskytovaného vědeckým pracovníkům,“ řekl Jaroslav Koča, vědecký ředitel CEITECu.

 

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…