Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

Ředitel CEITECu jedná s izraelskými vědci, kteří pomáhají nastartovat miliardová centra vědecké excelence v ČR

Ředitel CEITECu Tomáš Hruda navazuje mezinárodní spolupráci se svými izraelskými kolegy. Středoevropský technologický institut CEITEC reprezentuje v izraelských městech v rámci Česko-izraelských technologických dnů, které se konají od 9. do 11. listopadu 2010.

Zástupci středoevropského technologického institutu CEITEC, Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC a projektu BioMedReg během týdne navštívili špičková izraelská pracoviště na předních výzkumných ústavech a univerzitách. Navazovali budoucí spolupráci s vědeckými pracovníky světově proslulého institutu a univerzity Technion v Hajfě, Weizmannova institutu v Tel Avivu či Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

„Izraelští vědci jsou v oblasti zapojení vědy a výzkumu do praxe o dva řády výše než my. Ukázali nám, jak lze vědecké výzkumy skutečně efektivně využít v praxi, aby z ní měli užitek především obyčejní lidé. Jsem rád, že zde můžeme využít zkušenosti nejlepších světových odborníků. Přesně tyto poznatky by se měly aplikovat i v českých centrech vědecké excelence, my v CEITECu s nimi plánujeme začít už od nového roku,“ představuje své vize Tomáš Hruda.

Čeští reprezentanti od svých izraelských protějšků získávají zkušenosti nejen s výzkumem nových technologií, ale především s jejich transferem a efektivním využitím v komerční sféře. Právě v této oblasti je Izrael světovou špičkou. Izraelci například mají naprosto úžasnou historii v získávání grantů a na světě jsou jedni z nejlepších v systémech řízení projektů tak velkých rozměrů. Předmětem dvou desítek jednání je také navazování dlouhodobé spolupráce, například v podobě výměnných pobytů vědeckých pracovníků.

„Především jsme si zde ověřili, že celkový systém nastavení projektu CEITEC a jeho řízení v základních principech odpovídá tomu izraelskému. Zjistili jsme, že v CEITECu budeme mít srovnatelné vybavení, zařízení a přístroje, jimiž disponují zdejší instituce. Díky tomu máme možnost se dostat na jejich úroveň a vybudovat v Brně centrum, které bude srovnatelné s nejuznávanějšími mezinárodními vědeckými instituty po celém světě a schopné obstát v mezinárodní konkurenci,“ popsal své plány ředitel Hruda.

Izraelci jsou v oblasti vědy a výzkumu tak daleko také díky naprosto unikátnímu vybavení a nejmodernějším přístrojům. Podle Zbyňka Zdráhala z programu Genomiky a proteomiky rostlinných systémů zdejší proteomická sdílená laboratoř díky svým zařízením dosahuje té nejvyšší světové úrovně. „Zde jsem si ověřil, že v CEITECu budeme mít srovnatelné přístroje a zařízení. Stejně tak i sdílené laboratoře, které fungují na principu využívání drahých specializovaných přístrojů vědci z více oborů, takže se jejich provoz vyplatí“, pochvaluje si Zdráhal.

Česko-izraelské technologické dny (http://www.czechtechnologydays.org) jsou projektem mezinárodní spolupráce v oblasti vědy a techniky organizovaným Ministerstvem zahraničních věcí ČR, agenturou CzechInvest a českou ambasádou v Tel Avivu. Jejich cílem je především snaha o efektivní využívání prostředků z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, který vznik těchto center platí, a využití izraelských poznatků s realizací a řízením projektů takto velkých rozměrů.

„Díky projektům jako CEITEC, BioMedreg nebo ICRC by se Česká republika mohla brzy dostat na špici v žebříčku evropských zemí, které nejenom že mají skvělý výzkum a vývoj, ale umí ho i efektivně přenášet do běžného života. S realizací projektů takových rozměrů ale zatím nemáme dostatečné zkušenosti. Na rozdíl od Izraele, který je svými úspěchy v oblasti výzkumu nových technologií a jejich transferu do praxe světově proslulý. A to je právě ten důvod, proč jsme jednání českých center excelence naplánovali právě s Izraelci,“ řekl generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek.

Spolupráci izraelských a českých firem podporuje program mezinárodní spolupráce České republiky a Izraele v aplikovaném výzkumu a vývoji s možnou účastí akademických výzkumných pracovišť GESHER/MOST. Na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje program do roku 2016 rozdělí 600 milionů korun. Financovat ho budou paralelně Česká republika a Izrael.

Více informací: http://www.ceitec.cz

 

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…