Projekt CEITEC uspořádal 16. října tiskovou konferenci k posledním událostem spojeným s výběrem velkých projektů do OP VaVpI.
CEITEC tvoří dvě centra – centrum pro přírodní vědy a medicínu a centrum pro materiálové vědy a technologie. „Část garantovaná Masarykovou univerzitou bude postavena přímo v areálu univerzitního kampusu,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Vedení univerzity rozhodlo, že pro tyto účely využije územní rezervu v těsném sousedství nového Inkubátoru biomedicínských technologií, výukových prostor a laboratoří univerzity a Fakultní nemocnice Brno. Umístěním jednoho z center CEITEC přímo v Kampusu MU budou minimalizovány náklady na stavbu při maximalizaci funkčnosti, dodal rektor. Centrum pro materiálové vědy garantované Vysokým učením technickým vyroste pod Palackého vrchem.
„Na projektu CEITEC je velmi významná meziuniverzitní spolupráce, v současné době už i mezinárodní. Jedním z prvních kroků v oblasti mezinárodních vztahů je podpis memoranda o vzájemné spolupráci a porozumění mezi VUT v Brně a Technickou univerzitou ve Vídni. Zavázali jsme se ke spolupráci na projektu CEITEC jak v oblasti společných výzkumných programů, tak sdílení technologických infrastruktur,“ uvedl rektor VUT v Brně Karel Rais. Rektoři obou univerzit tak vyjádřili oboustranný zájem a přínos projektu pro středoevropský region. S vědci z Vídně jsou na listopad připravována detailní technická jednání o společných výzkumných projektech. Obdobná smlouva je připravena i mezi Masarykovou univerzitou a Vídeňskou univerzitou a v nejbližší době bude stvrzena podpisem obou rektorů.
„Ve spolupráci s vědci nyní projekt upravujeme na základě doporučení, která vypracoval mezinárodní panel expertů,“ řekl Arnošt Marks, ředitel společnosti CEITEC, s.r.o. Obsah je upravován tak, aby byl jednodušší a přehlednější a více se zaměřil na koncentraci a integraci zdrojů a vědeckých programů.