Dlouhodobým cílem projektu LIBRA je odstranit bariéry a předsudky diskriminující zejména ženy (ale nejen ty) a přímou podporou zvýšit zastoupení žen ve vědě a účast na vedoucích pozicích. „Hledáme cesty, jak získat a rozvíjet v CEITECu talentované vědce a vědkyně, a snažíme se odstraňovat bariéry, které vznikají balancováním rodiny a kariéry. Věříme, že i správně nastavený systém podpory genderové rovnosti nás posune mezi světové instituce,“ říká Markus Dettenhofer, výkonný ředitel CEITECu, který se jako jedna z prvních tuzemských institucí svého druhu dlouhodobě věnuje rovným příležitostem.
I tři ze čtyř klíčových aktivit projektu LIBRA jsou nastaveny do těchto oblastí: přijímání vědeckých pracovnic a pracovníků, kariérní rozvoj a soulad rodinného a profesního života. „LIBRA je pro nás v tomto směru dalším krokem vpřed. Genderové problematice se CEITEC totiž věnuje cíleně již delší dobu. Před několika lety zahájil například přímou podporu matek na rodičovské dovolené. Podporujeme částečné úvazky tak, aby při soustavné péči o dítě nepřišly o kontakt s vědeckých prostředím,“ vysvětluje Eliška Pudová, projektová manažerka CEITEC. Protože vědecké prostředí je velmi specifické, specifické jsou i aktivity, které CEITEC v této oblasti podniká. Opatření, která CEITEC implementuje, navíc postupně ukazují další a další bariéry, které ženy, ale často i muži mají při práci ve vědecké instituci. „Na konkrétní pozici chceme toho nejlepšího, a pokud má zrovna malé dítě, musíme mít nastaven systém podpory tak, aby to nebyla překážka,“ dodává Markus Dettenhofer.
Velmi zajímavé výsledky lze očekávat však také ve čtvrté oblasti projektu, která je zaměřena na genderovou dimenzi ve výzkumných projektech v souladu s novými prioritami Evropské komise. V nedávné době bylo totiž prokázáno, že pohlaví a gender jsou dva potenciálně kritické faktory v případě výzkumných metod. Přestože výsledky experimentů mohou být na základě pohlaví výrazně odlišné, bývá dosud tento aspekt spíše zanedbáván nebo přehlížen. Konkrétním příkladem může být například výzkum HPV infekce (Human Papilloma Virus) a vývoj vakcíny Evropským onkologickým institutem. Protože virus mj. vyvolává nádorové onemocnění děložního čípku, velmi často se hovoří pouze o „ženské rakovině“ a prevence tak byla spojována především s ženami. Neméně nebezpečný je však stejný virus rovněž pro muže, u nichž byl v nedávné době zaznamenán nárůst karcinomu hlavy a krku spojeného právě s HPV virem. Program vakcinace by se proto měl orientovat nejen na ženskou, ale i na mužskou populaci. V konečném důsledku tak na základě zohlednění aspektu pohlaví/genderu dochází ke zkvalitnění vědeckého poznání, upřesnění vědeckých výsledků a nezanedbatelné a důležité úspoře financí.
Na počátku projektu LIBRA, který odstartuje letos v říjnu, bude vyhodnocen aktuální stav všech partnerů (statistiky na základě pohlaví, aktivní politiky a aktivity relevantní pro projekt). Na základě toho budou vytvořeny plány genderové rovnosti, které budou uskutečňovány v průběhu projektu, v kombinaci s klíčovými aktivitami.