Zjistit, zda se člověk otrávil smrtícím metanolem, bude díky brněnským vědcům daleko rychlejší než dosud. Výzkumníci z institutu CEITEC vyvinuli metodu, díky které lékaři poznají otravu už do dvou minut – dosud to trvá dvě hodiny.
Rychlý způsob diagnózy se odvíjí od množství kyseliny mravenčí v krvi. „Kyselina mravenčí vzniká odbouráváním metanolu a naše metoda je schopná během přibližně jedné až dvou minut odhalit, zda je v krvi pacienta vyšší hodnota této kyseliny, než by měla být,“ popisuje objev jeho hlavní autor Petr Kubáň z výzkumné skupiny CEITEC. Jeho tým na objevu spolupracoval s lékaři Havířovské nemocnice. Kubáně a jeho kolegy k objevu nasměrovala loňská metanolová aféra, která stála život čtyři desítky lidí. Na nové diagnostické metodě začali pracovat ihned, jakmile se na ně z novin, televize a rozhlasu začaly valit zprávy o úmrtích způsobených otráveným alkoholem.
„Samotný přístroj na zjištění množství kyseliny jsme nepotřebovali vyvíjet, protože s ním již pracujeme několik let. A v souvislosti s tím, jak se začaly objevovat zprávy o otravách metanolem, nás pak už jen napadlo, že by přece neměl být problém naším přístrojem stanovit množství kyseliny mravenčí v krvi,“ vzpomíná Kubáň. Přístroj je zatím dostupný jen v klinických laboratořích, ale brněnští vědci už pracují na jeho malé, přenosné verzi. Tu by pak bylo možné používat také v terénu, ve vozech záchranné služby.
Nový objev je podle primáře havířovského anesteziologicko-resuscitačního oddělení Roberta Bocka významný především pro příští generace lékařů, kteří se s případy otrav metanolem mohou v budoucnu setkat. „Po metanolové aféře má na požití metanolu hned podezření každý lékař. Za dvacet let už je to ale může zaskočit stejně jako nás v září,“ míní Bocek, který se s případy podobných otrav až do loňského podzimu nesetkal čtyřicet let.
Odhalit otravu metanolem není pro lékaře v současnosti jednoduché. Informaci o ní získají až za dvě hodiny – vzorky krve musejí posílat do specializovaných laboratoří ve fakultních nemocnicích. „Pokud pacient nemá podezření nebo nepřizná, že požil závadný alkohol, je složité diagnózu jednoznačně a rychle určit. Přitom rychlost nasazení léčby má vedle požitého množství zásadní vliv na trvalé následky pacienta,“ vysvětluje primář Bocek, jehož pracoviště od září do listopadu loňského roku léčilo dvanáct otrávených pacientů.
Vědci z CEITEC ale nejsou jediní, koho metanolová aféra inspirovala k objevům. Na půdě Vysoké školy chemicko-technologické už například vyvinuli metodu, která pomocí takzvaného Ramanova spektometru dokáže odhalit přítomnost metanolu v lihovině i přes sklo lahve. Jako první začali unikátní přístroj používat minulý týden policisté z Moravskoslezského kraje.