Seznam akcí naleznete ZDE.
Seznam akcí naleznete ZDE.
Tématem letošního ročníku Noci vědců 2017 byla mobilita a vše, co je v pohybu. CEITEC VUT letos poprvé svým, téměř 500 návštěvníkům, nabídl možnost náhlednout do svých laboratoří a prostor s unikátním přístrojovým vybavením. Součástí programu byla i možnost vyzkoušet laboratorní skafandr či například ochutnat dusíkovou zmrzlinu, která mizela opravdu velmi rychle.
› více
Brněnský Mezinárodní strojírenský veletrh 2017 patří mezi nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. I letos se ve dnech 9. - 13. 10. 2017 zapojuje CEITEC VUT v rámci pezentace Vysokého učení technického. Návštěvníci si mohou v pavilonu Z Brněnského výstaviště prohlédnout skafandr do čistých prostor, informovat se o službách CEITEC NANO a virtuálně vstoupit do našich laboratoří. Virtuální prohlídku si první den veletrhu vyzkoušel i místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.
› víceDěkujeme, že jste se za námi přišli podívat v rámci Noci vědců. Doufáme, že se vám náš program líbil a kromě balónku s viry a své DNA jste si odnesli i hezké zážitky. Ty si můžete připomenout i v naší fotogalerii.
› víceTisková zpráva, Brno, 2. října 2017
CEITEC Masarykova univerzita a VIB-UGent Centrum biologie rostlinných systémů (Belgie) společně zahájili výzkumný projekt PASSAGE, financovaný prostřednictvím Výzkumného a inovačního programu EU Horizon 2020. Projekt potvrzuje dlouhodobou spolupráci mezi oběma výzkumnými instituty a to zejména v oblasti rostlinného výzkumu, s cílem posílit a posunout dopředu Evropský rostlinný výzkum. Prostřednictvím společného pohledu na řešené výzkumné projekty a díky kombinaci a využití technologií dostupných na obou institutech, se bude možné věnovat problémům v oblasti udržitelného zemědělství.
› víceMarkéta Tesařová je sice teprve v magisterském studiu oboru Fyzikální inženýrství a nanotechnologie FSI VUT, ale už sbírá úspěchy i v oblasti vědecké. Začátkem září se jí v italské Varenně podařilo uspět na „International Workshop of Imaging“ v konkurenci více než 80 zúčastněných a 30 posterů. „Poster prezentoval metodu rentgenové počítačové tomografie jako vhodný nástroj pro zobrazování biologických vzorků ve 3D se zaměřením na kvantitativní analýzu s buněčným rozlišením", uvedla Tesařová, která už během svého studia pracuje jako laborantka pro mikrotomografii na CEITEC.
› více
Společná konference mladých vědců z CEITECu, Institutu Curie a Institutu Pasteur proběhla ve dnech 7.–10. září 2017 v prostorách CEITECu v Brně. Užijte si příjemnou atmosféru mezinárodního setkávání alespoň na fotografiích z naší galerie.
› víceOndřej Jurček získal prestižní Cenu Alfreda Badera I pro rok 2017 za vynikající přínos k rozvoji organické chemie udělovanou Českou společností chemickou.
› víceNucleotide Excision Repair (NER) is a versatile DNA repair pathway involved in the removal of diverse lesions from DNA, including those formed by UV light. DNA-damaging chemotherapy drugs are the cornerstones of treatment for many cancers. Unfortunately, the therapeutic benefits of DNA damage are often counteracted by increased NER activity and resistance to chemotherapy remains a major clinical hurdle.
› víceBRNO, 11. 9. 2017 - Získat prestižní ERC grant od Evropské výzkumné rady se ročně podaří jen přibližně 10 procentům uchazečů z celého světa. Jeho čerstvý držitel Vojtěch Adam se s podporou 1,3 mil. euro se svým týmem zaměří na výzkum proteinu nesoucího název metalothionein, jehož nejprobádanější vlastností je schopnost vázat kovy. Věří, že je tento protein jedním z klíčů k zabránění vzniku rezistence na léčbu nádorových onemocnění prostřednictvím léčiv založených na kovech. Potvrzení této skutečnosti by mohlo v budoucnu přispět k zefektivnění léčby nádorových onemocnění.
› vícePacient přijde v budoucnu k doktorovi a kápne kapku krve na speciální nanofotonický čip. Má-li pacient v krvi tzv. nádorové markery, které upozorní na rané stádium rakoviny, změní se okamžitě optické spektrum, tedy barva světla, a tak je možné zjistit, zda pacient netrpí touto nemocí. I takhle může brzy vypadat diagnostika díky využití nanofotoniky. Tato vědní disciplína se snaží pomocí malých nanostruktur ovlivňovat chování světla a nachází využití v optice, medicíně i elektrotechnice.
› více29. ledna 2018 9:46
LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …
25. ledna 2018 18:21
WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…