Cechova přednáška pod názvem Od RNA světa k RNP světu: Ribozymy, telomerázy a IncRNA bude věnována funkcím ribonukleové kyseliny (RNA), za jejichž objevení byl Cech oceněn. V letech 1981 – 1982 zjistil, že RNA není jen pasivním nosičem genetické informace, ale může podobně jako enzymy bílkovinné povahy katalyzovat biochemické reakce. Konkrétně se jednalo o objev RNA, která je schopna sama (bez účasti proteinů) provádět svůj vlastní sestřih, tedy proces, při kterém je část jejího řetězce vystřižena, a zbylé části znovu spojeny. Tento objev znamenal významný mezník v úvahách o vzniku a vývoji života.
Před přednáškou se prof. Cech setká s vědci z Mendelova centra genomiky a proteomiky rostlin, které je jedním z výzkumných center CEITEC MU, a prohlédne si také specializovanou laboratoř Národní NMR centrum Josefa Dadoka v univerzitním kampusu. „Nejde jen o zdvořilostní návštěvu, s Thomasem Cechem se potkáváme na konferencích o problematice telomer a telomerázy již asi 15 let, a jeho přednášky bývají vždy vynikající. Podstatnější však je, že v současné době můžeme s jeho laboratoří prakticky spolupracovat,“ uvedl vedoucí Mendelova centra Jiří Fajkus.
V Mendelově muzeu se nobelista bude moci seznámit s historií místa, kde žil a pracoval zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel. Thomas R. Cech má české předky a část svého programu v ČR bude věnovat i jejich návštěvě.
Profesor Thomas Robert Cech se narodil v roce 1947 rodičům českého původu. Doktorát z chemie obdržel v roce 1975 na University of California a ve stejném roce nastoupil na Massachusetts Institute of Technology na postdoktorskou stáž. Od roku 1978 přednáší chemii a biochemii na University of Colorado, vede tam také biochemickou laboratoř. V letech 2000 až 2008 působil jako prezident Howard Hughes Medical Institute v Marylandu. Současný výzkum prof. Cecha je zaměřen na strukturní biologii telomer a telomerázy.