Změnit instituci

Na CEITEC MU nastoupila vědkyně se zkušenostmi z nejprestižnějších laboratoří na světě

11. listopadu 2014
Na CEITEC MU nastoupila vědkyně se zkušenostmi z nejprestižnějších laboratoří na světě

Uznávaná molekulární bioložka Mary O'Connell, která působila na předních světových výzkumných institucích jako Albert Einstein College of Medicine v New Yorku nebo Massachusetts Institute of Technology (MIT) v Bostonu, nastoupila na Středoevropský technologický institut Masarykovy univerzity (CEITEC MU).  Příchod vědecké kapacity v seniorské pozici do Česka umožnil prestižní evropský grant z programu ERA Chairs, který MU získala jako jediná v republice.

Pro další rozvoj potenciálu, který máme díky investicím do vědeckých center a příchodu mladých vědců, je nezbytné přilákat k nám i vědce s bohatými zkušenostmi a vazbami na mezinárodní týmy, schopné postavit zde výzkumné skupiny s vlastním výzkumným programem,“ řekl prorektor MU pro výzkum Petr Dvořák. 

„Nejde pouze o to, že k nám přináší mezinárodní zkušenosti z významných výzkumných institucí. Ona má i speciální dar zaujmout pro spolupráci a nepominutelný je i její otevřený přístup k výzkumu, který může být inspirativní pro generaci mladých vědců,“ zdůraznil výkonný ředitel CEITEC Markus Dettenhofer.

Mary O'Connell se dlouhodobě věnuje problematice dědičné informace a její modifikace ve vztahu k chorobám imunitního systému. V tomto výzkumu chce pokračovat i v rámci programu molekulární medicína na CEITEC MU.  Jejím úkolem bude vytvořit a následně vést pracovní skupinu o šesti až deseti lidech po dobu nejméně 4,5 roku. Na financování této pozice a celé pracovní skupiny univerzita získala finanční podporu ve výši 2,2 milionů EUR. Vhodného kandidáta na vedoucí pozici vybrala výběrová komise z 20 uchazečů zejména ze Spojených států a západní Evropy. 

„CEITEC jsem si vybrala proto, že pro práci nabízí mladé a akční prostředí. Je na dobré cestě stát se skutečným centrem excelentní vědy v dohledné době. Naše skupina bude pracovat na objasňování procesu, kdy selhání v obranyschopnosti organismu při boji s choroboplodnými zárodky vede k autoimunitním onemocněním,“ upřesnila Mary O'Connell.

Mary O'Connell absolvovala obor mikrobiologie na University College v irském Galway a ve studiu pokračovala na Albert Einstein College of Medicine v New Yorku, kde získala doktorát. Působila na MIT v Bostonu a ve švýcarském Biozentrum v Basileji, kde se začala věnovat modifikacím RNA. Ve výzkumu pak pokračovala v Edinburghu. Poslední rok a půl před příchodem do České republiky strávila na Stockholmské univerzitě. Je spoluautorkou desítek článků v prestižních mezinárodních recenzovaných časopisech a autorkou řady kapitol ve významných publikacích. 

Více o ERA Chair projektu: www.era-chair.eu

Kontakt:

Roman Badík

ERA Chair Project Manager
Phone:  + 420 775 777 224
e-mail:   roman.badik@ceitec.cz
www:     www.ceitec.cz | www.era-chair.eu

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…