Změnit instituci

Konference „Balancování mladých vědců: kariéra i rodina“

wlb

KDY: čtvrtek, 27. listopadu od 10 hod
KDE: Barceló Brno Palace (Šilingrovo náměstí 2, Brno); jak k nám?

 

Vaši zpětnou vazbu na konferenci velmi oceníme, hodnotící formulář najdete ZDE.

Zveme všechny pracovníky ve vědě a výzkumu na konferenci na téma podpory mladých vědců.

Cílem konference je představit příklady dobré praxe a následně diskutovat o vhodné podobě podpory PhD studentů či postdoků ze strany zaměstnavatele a případných dalších institucí (např. poskytovatelé grantových schémat, zákonodárci) s akcentem na slaďování rodinného a profesního života.

Během konference „Balancování mladých vědců: kariéra i rodina“  budou diskutovány otázky, jako např.

  • Dovoluje stávající systém mladým vědcům úspěšně budovat svoji kariéru, a zároveň zakládat rodinu?
  • Jakým nástrahám mladí vědci musí čelit? Poskytuje jim univerzita dostatečnou jistotu?
  • Jak může univerzita zamezit odchodu vysoce kvalitních mladých pracovníků z vědy?
  • Jaké jsou možné kroky k zajištění kariéry i rodiny?     

Tisková zpráva ke konferenci je dostupná ZDE.

Registrace:

Na konferenci je nutné se registrovat předem. Kapacita je naplněna a registrace už byla uzavřena. V případě dotazů se prosím obracejte na email: eliska.matejova@ceitec.cz.

Program:

9:00  Registrace s občerstvením 
10:00 Uvítání 
  3 tématické přednášky
10:10

prof. Ing. Petr Dvořák, CSc. (prorektor pro výzkum, Masarykova univerzita) 

Mladí vědci na Masarykově univerzitě - dostupné zde

10:30

PhDr. Marta Vohlídalová, Ph.D (NKC Ženy a věda, Sociologický ústav AV ČR)

Postavení mladých lidí ve vědě: problémy a výzvy - dostupné zde

10:50

Mgr. Hana Víznerová (NKC Ženy a věda, Sociologický ústav AV ČR)

Kroky ke změně postavení mladých vědců a vědkyň - dostupné zde

11:10

prof. Edeltraud Hanappi-Egger (Head of the Institute for Gender and Diversity in Organizations, Vienna University of Economics and Business)  

Rovnováha práce a rodiny v akademickém prostředí: Kontradikce nebo nutnost? - dostupné zde

11:50 Coffee Break 
12:15

Panelová diskuse:

Vědečtí pracovníci o práci a rodině

  Moderátorka: Mgr. Kateřina Machovcová, Ph.D (Genderová expertka projektu Work-life balance vědeckých pracovníků VaVpI, CEITEC CŘS, Masarykova univerzita)

Anna Durnová, Ph.D.

(odborná asistentka / University of Vienna, Department of Political Science)

Radka Dudová, Ph.D.

(vědecká pracovnice / Sociologický ústav AV ČR, Gender & sociologie)

Dr. Pavel Macek

(postdoktorand / Institute de Biologie Structurale, Grenoble, Francie a AstraZeneca, Alderley Park, Velká Británie)

RNDr. Iva Sovadinová, Ph.D.

(výzkumná a vývojová pracovnice / Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX), Masarykova univerzita)

RNDr. Pavel Babica, Ph.D.

(výzkumný a vývojový pracovník / Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX), Masarykova univerzita)

13:30

Oběd

15:00-17:00

Kulatý stůl: 

Zkušenosti z realizace projektů a implementace politik na podporu mladých vědců
  Moderátorka: Mgr. Lucie Jarkovská (Odborná asistentka, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita)

prof. RNDr. Jana Klánová, Ph.D.

(Ředitelka Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX), Masarykova univerzita)

Nora Koubová

(Koordinátorka dětského koutku, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova / Program podpory rodičů-akademiků, OPPA)

prof. Jitka Moravcová 

(Vědecká pracovnice, Vysoká škola chemicko-technologická / TRIGGER Transformace institucí pro genderovou rovnost ve vědě)

PhDr. Iva Šmídová, Ph.D.  

(Odborná asistentka, Fakulta informatiky a Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita / Rodina a práce - prosazování rovných příležitostí a slaďování rodinného a pracovního života v ICT, OP LZZ)

Moderátorka konference:

Mgr. Lucie Jarkovská, Ph.D. 
Odborná asistentka na Katedře sociologie Fakulty sociálních studií MU

Změna v programu vyhrazena.
Tyto stránky budou průběžně aktualizovány.

 

esf_eu_oplzz_podporujeme_horizontal_cmyk

Partneři projektu:

mu_logo recetox-barva-kulate-en  cetocoen-modra-velka  vut_zakladni_provedeni_loga_barva_cz     jcmm-logotype-positive          jmk

     vfu_modra            ipm_logotyp_zakladni

Edeltraud Hanappi-Egger

Jsme velmi rádi, že můžeme potvrdit prezentaci key note přednášející profesorky Edeltraud Hanappi-Egger z Institutu pro rovnost a diverzitu v organizacích na Vídeňské univerzitě ekonomiky a obchodu. Prof. Hanappi-Egger zahájila svoji kariéru jako výzkumná pracovnice v oboru aplikovaná informatika. Od roku 2004 se zaměřuje výhradně na genderovou problematiku v organizacích a na toto téma také hojně publikuje. V současné době spolupracuje na výzkumných projektech zaměřených na postavení žen, na inovace ve firmách a nadnárodních korporacích a zkoumání jejich vlivu na globální vývoj a tvorbu hodnot. Jako mentorka a pedagožka zastává post Jean Monnet Chair pro "Genderové, sociální a ekonomické nerovnosti v Evropě" ("Gendered Inequalities and Classism in Europe"), který uděluje Evropská komise. V prosinci 2014 bude působit jako hostující profesorka na McGill University a na University of Montreal.

Petr Dvořák

Od roku 2005 je profesor Petr Dvořák přednostou Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a od roku 2011 zastává post prorektora pro výzkum Masarykovy univerzity. V roce 2010 byl jmenován profesorem v oboru Molekulární biologie a genetika.

Kromě vědecké, publikační a pedagogické činnosti je řešitelem několika grantových projektů nejen ve svém oboru, ale angažuje se také v projektech na podporu mladých akademických pracovníků: „Zaměstnáním nejlepších mladých vědců k rozvoji mezinárodní spolupráce“, „Zaměstnáním čerstvých absolventů doktorského studia k vědecké excelenci“ a také „Věda a vědci pro vzdělanost moderní společnosti“. Dále je řešitelem projektu na popularizaci vědy „Popularizace vědy a výzkumu v přírodních vědách a matematice s využitím potenciálu MU“, který má napomoci zvýšení zájmu o vědecké bádání v přírodovědných a technických oborech a připravit kvalitní půdu pro předávání znalostí a zkušeností z oblasti popularizace vědy na všech stupních vzdělávání.

Hana Víznerová

Mgr. Hana Víznerová vystudovala sociologii na Filosofické fakultě UK v Praze. Během studia a po jeho ukončení  pracovala v oddělení Gender & sociologie Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., kam se po pěti letech práce v neziskovém sektoru, v roce 2013 vrátila do týmu NKC - ženy a věda. Zde působí jako koordinátorka programu strukturální změny a prosazování genderové rovnosti na institucionální úrovni ve vědě a výzkumu. V roce 2013 absolvovala stáž na NTNU Trondheim v Norsku zaměřenou na výměnu zkušeností, poznatků a dobré praxe týkají se opatření, politik a výzkumu v oblasti posílení genderové rovnosti na výzkumných a vysokoškolských institucích. Kromě problematiky kulturní a institucionální změny na institucích VaVaI disponuje znalostmi a kompetencemi v oblasti vytváření sítí, sociologického výzkumu (kvantitativní a kvalitativní metodologie) i metod vedení vzdělávacích aktivit. V rámci své práce v neziskovém sektoru nabyla také řadu zkušeností a vědomostí z oblasti sociální exkluze a (vícenásobné) diskriminace znevýhodněných a marginalizovaných skupin, včetně problematiky integrace migrantek. 

Marta Vohlídalová

PhDr. Marta Vohlídalová, Ph.D. vystudovala sociologii na Fakultě sociálních věd UK. Od roku 2005 působí v oddělení Gender & sociologie Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., a od roku 2008 spolupracuje na projektu Národního kontaktního centra - ženy a věda. Ve své práci se zabývá genderovým aspekty vědeckých kariér a mobility, sexuálním obtěžováním v akademickém prostředí, sociologií rodiny a soukromého života, genderovými nerovnostmi na trhu práce a rodinnou politikou. Je autorkou a spoluautorkou řady odborných monografií, publikuje rovněž v odborných časopisech. Je editorkou knih Sexuální obtěžování ve vysokoškolském prostředí: analýza, souvislosti, řešení a Akademické duety: o profesním a soukromém životě ve vědě a spoluautorkou publikací Nejisté vyhlídky: Proměny vědecké perspektivyVědci a vědkyně v pohybu: o akademické mobilitě, Živitelé a živitelky: reflexe (a) praxe a podílela se na publikaci Práce a péče: Proměny „rodičovské“ v České republice a kontext rodinné politiky Evropské unie. 


Moderátorky:

Lucie Jarkovská

Mgr. Lucie Jarkovská, Ph.D. vystudovala sociologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Na Fakultě sociálních studií působí již od roku 2005. V současné době pracuje jako odborná asistentka na oboru genderových studií, kde se věnuje jak vědeckovýzkumné, tak pedagogické činnosti. Ve svém výzkumu se zaměřuje na problematiku genderové socializace a genderových aspektů školství. Působí také jako lektorka v oblasti genderově citlivé pedagogiky. Publikuje popularizační články v časopisech zaměřených na školství a přispívá do internetových magazínů femag.cz a alarm.cz.

Kateřina Machovcová

Kateřina Machovcová, Ph.D. vystudovala psychologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kde také získala v roce 2010 doktorát v oboru sociální psychologie. Kromě toho, že je postdoktorandskou výzkumnicí na Psychologickém ústavu Akademie věd, působí jako nezávislá lektorka a poradkyně. Na projektu Work-life balance vědeckých pracovníků projektů VaVpI spolupracuje jako metodička odborných analýz.

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…