Praha - Zahraničním vědcům, kteří se kvůli rozkazu Donalda Trumpa ocitli v problémech, chtějí pomoci jejich kolegové v Česku. Nabízí jim prostory pro bádání nebo přímo práci. Dekret amerického prezidenta z konce ledna uzavřel hranice USA občanům sedmi muslimských zemí. Kvůli turbulentní situaci ve Spojených státech tak musí mnozí odborníci měnit plány.
Vědcům nabízí podporu brněnský Středoevropský technologický institut (CEITEC) i výzkumníci Akademie věd (AV).
CEITEC Masarykovy univerzity se připojil k iniciativě EMBO (Evropská organizace molekulární biologie), jež v reakci na kontroverzní příkaz zveřejnila Vědecký list solidarity. Tam šéfové vědeckých týmů vyvěšují konkrétní nabídky pomoci pro kolegy, které dekret omezuje.
"Mnoho našich výzkumníků bylo na studiích v USA a nařízení si vzali dost osobně. Byla to iniciativa vědců zespoda, nikoliv myšlenka managementu," vysvětluje ředitel CEITEC MU Jiří Nantl. Kvůli napjaté politické situaci v USA a odchodu Velké Británie z EU by se podle něj právě střední Evropa mohla stát pro zahraniční odborníky atraktivním místem. Z brněnských vědců nabízí pomoc například přední virolog Pavel Plevka.
"Kdyby se někdo přihlásil a chtěl pomoci, určitě bychom žádost zvážili a v mezích našich možností pomohli," dodává k tomu mluvčí brněnské vysoké školy Tereza Fojtová. "I Masarykova univerzita jako celek je otevřená vědcům ze zahraničí, spustili jsme například program pro hostující pedagogy," upozorňuje. Omezující dekret se může dotknout i odborníků, kteří měli do USA namířeno, ale kvůli Trumpově rozhodnutí musí narychlo hledat jinou alternativu.
Vědecký list solidarity můžete nalézt ZDE.