Změnit instituci
Pokročilé nano a mikrotechnologie Pokročilé materiály Strukturní biologie Gen. a prot. rostlin. systémů Molekulární medicína Výzkum mozku a lidské mysli Molekulární vet. medicína

Implantáty čelistí půjde vytisknout v 3D tiskárně

Lékařské listy ZDN, str. 8, 7. 10. 2013 

Zdá se, že nebude trvat dlouho a keramicky implantat čelistní kosti odpovidající konkretním potřebám konkrétního pacienta bude možné jednoduše vytisknout. Vědci z brněnského CEITEC VUT vyvijejí specialní keramický materiál pro výrobu nahrad čelistních kostí - keramicke granulky, které bude možné naplnit unikatním biopolymerem a v podobě] roztoku je použit jako „inkoust“ do 3D tiskáren.

„Našim cílem je nahradit poškozenou čelist keramickou tak, aby přesně odpovídala potřebam pacienta. Musíme tedy vyrobit přesnou kopii, kterou pak naplníme latkou podporujicí hojení,“ přibližuje vyzkum prof. RNDr. Karel Maca, Dr., ze Středoevropského technologického institutu Vysokého učení technického v Brně (CEITEC VUT).

Konkretní pacient tak například po autonehodě obdrží čelistni náhradu vytvořenou na základě scanu, která mu přesně „padne“. Diky bioaktivnimu polymeru umistěnemu v keramických granulkách bude tělo schopno implantát čelistní kosti přijmout bez nežadoucich učinků a navíc rychleji nastartuje proces hojení. Lékař současně dostane přesny 3D obrazek, jenž mu při samotné operaci poslouži jako navod, do kterých míst náhradu umístit.

Jedná se o mezinárodní a mezioborové dílo. Evropský grant odborníci z jihomoravské metropole získali ve spolupráci s německými, švedskými, španělskými a činskými experty: vědci ze skupiny Pokročile keramické materiály CEITEC VUT navázali spolupráci s lékaři z Německa, kteři maji patentovaný unikatní biopolymer, jenž dokáže významně nastartovat a následně podpořit schopnost regenerace kosti; člen brněnské výzkumné skupiny Ing. David Salamon, Ph. D., vyrábí keramické granulky s otvorem, který je možné tímto biopolymerem naplnit; ve Švédsku přesně ovládaji metody snimání poranění kosti od scanovani po 3D modelovaní; další vědci z Brna pracují na vývoji nejlevnější a nejefektivnějši metody tvarování čelisti z keramiky; čínští experti z Pekingske nemocnice jsou připraveni poskytnout zázemí a pacientskou zakladnu pro řešeni realnych problemů v každodenni lekařské praxi. Výzkum kombinuje některé již použivané technologie a jejich využití v medicíně v souladu se současným trendem snižovani nakladů na lečbu.

Prof. Maca a jeho tým neplánují přimo objevovat nové metody, podle vlastních slov chtějí pouze využít a zkombinovat stavajiíci, a to tak, aby minimalizovali náklady na výrobu keramickych náhrad čelisti a nasledně všech kostí. „Chceme otestovat dostupné metody výroby přesných keramických tvarů a najít tu, která je pro účely využití při operacích nejvhodnějši a nejlevně]jši,“ vysvětluje Ing. Salamon. „Plánujeme mimo jiné i 3D tisk kosti, kdy inkoust bude obsahovat keramické mikrogranule, které se působením vysokých teplot slepí a pozůstatky ,inkoustu', který slouží pouze pro účely tisku a pro pacienta nemá žádnou přidanou hodnotu, degradují,“ upřesnil Ing. Salamon s tím, že „výzkum neni možné dělat bez kontaktů s dalšimi profesemi a zejména trhem“.

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…