Změnit instituci

Experti z CEITECu VUT našli způsob, jak pomocí kavitace vyrobit ultrajemné prášky

22. ledna 2015

I ty nejmenší věci mohou dosáhnout nemalých úspěchů. S mírnou nadsázkou lze trochu neobvyklý úvod vztáhnout například na novou technologii, která na sklonku loňského roku obdržela čestné uznání na výročním zasedání Inženýrské akademie České republiky, o. s., a která byla vyvinuta v rámci projektu pre-seed VUT - Materiálový výzkum v aktivitě „Využití hydrokavitace pro přípravu magneticky vodivých nanoprášků“. 

Tato zcela nová technologie výroby prášků o velikosti stovek nanometrů až jednotek mikrometrů pomocí kavitace je výsledkem práce výzkumných skupin Charakterizace materiálů a pokročilé povlaky CEITEC a odboru Fluidního inženýrství Energetického ústavu FSI VUT v Brně. „Při jejím vývoji jsme využili podstaty kavitace, což je v podstatě negativní jev, který způsobuje trvalé a nevratné poškození vodních strojů. Samotná technologie vychází ze vzniku odkavitované hmoty magneticky vodivých materiálů v kavitačním mraku a jejího zachytávání v permanentním či elektromagnetickém poli,“ přiblížil podstatu výzkumu vedoucí řešitelského týmu a autor projektu Ing. Ladislav Čelko, Ph.D., z CEITECu VUT. Tímto způsobem je umožněna výroba prášku o velikostech nižších než pomocí běžně dostupných produkčních technologií, jakými jsou atomizace či mletí a drcení, ale zároveň i o řád větších, než pomocí metod chemických a elektrochemických.

Cena Inženýrské akademie České republiky je oceněním vynikajícího realizovaného technického díla a významného přínosu k rozvoji inženýrského výzkumu v České republice. Cena se každoročně uděluje domácím i zahraničním osobnostem a týmům za výsledek tvůrčí práce, od jehož první realizace nebo opublikování neuplynulo více než pět let.

Hlavním cílem projektu pre-seed VUT Materiálový výzkum je komercializace nadějných technologií a vynálezů s vysokým aplikačním potenciálem v oblasti materiálového výzkumu včetně ochrany duševního vlastnictví související s těmito technologiemi a vynálezy. Celkový rozpočet projektu je 29 592 418,00 Kč, z čehož na aktivitu projektu „Využití hydrokavitace pro přípravu magneticky vodivých nanoprášků“ připadla část 6,5 mil. Kč.


 

Vedoucí řešitelského týmu a autor projektu:
Ing. Ladislav Čelko, Ph.D. (CEITEC – Středoevropský technologický institut, Vysoké učení technické v Brně)

Autorský kolektiv:
prof. Ing. Jiří Švejcar, CSc.; Ing. Lenka Klakurková, Ph.D. (Středoevropský technologický institut, Vysoké učení technické v Brně)
prof. Ing. František Pochylý, CSc.; doc. Ing. Miloslav Haluza, CSc.; doc. Ing. Pavel Rudolf, Ph.D.; Ing. Martin Hudec (Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně)
Ing. Rostislav Huzlík (Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Vysoké učení technické v Brně)
Ing. Hynek Hadraba, Ph.D. (Ústav fyziky materiálů, Akademie věd České Republiky)


Kontakt:

Ing. Ladislav Čelko, Ph.D. – řešitel projektu
tel.:                       +420 608 902 624
e-mail:                 ladislav.celko@ceitec.vutbr.cz

Mgr. Bc. Jan Proček, vedoucí oddělení komercializace a transferu technologií
tel.:                       +420 775 617 391
e-mail:                 jan.procek@ceitec.vutbr.cz

Jana Šilarová, tisková mluvčí CEITECu

tel:                         +420 724 930 599
e-mail:                 jana.silarova@ceitec.cz

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…