Ve skupině Pavla Plevky, která se zaměřuje na strukturní virologii, se Karel Škubník věnuje včelímu viru deformovaných křídel. Jako biofyzik původně studoval povrchové úpravy materiálů, ale na doktorátu se pustil do nové oblasti výzkumu.
„Zaujala mě možnost pracovat v CEITECu s transmisním elektronovým mikroskopem, protože v magisterské práci jsem využíval jiný typ elektronového mikroskopu, a podle mě jsou to mocné nástroje pro studium jak pevných látek, tak biologického materiálu. Téma včelích virů je mi pak blízké, protože tento hmyz je mi sympatický a navíc je životně důležitý pro zachování funkčního ekosystému, který by bez opylovačů nemohl fungovat,“ uvedl Škubník.
Do výzkumné skupiny přišel před třemi a půl lety, a protože od materiálových věd přešel k těm biologickým, musel se v podstatě vše učit od začátku. „Přes purifikaci virů, tedy jejich získání v čisté podobě, až po jejich krystalizaci. Krystalografie je totiž jednou z hlavních metod zjišťování struktury virů,“ řekl doktorand. Doplnil, že virus deformovaných křídel se dlouho krystalizovat nedařilo a zkoumali jej tedy za pomoci cryo-elektronové mikroskopie.
„Nakonec jsme získali dvě odlišné struktury. Teď tedy studujeme, jak se viry chovají v různém prostředí, abychom zjistili, zda strukturní změny souvisejí například s rozdílným pH, v němž se zpracovávají vzorky pro krystalografii a pro elektronovou mikroskopii,“ dodal Škubník, podle kterého je Česká hlava oceněním pro celou skupinu. Podobně vnímá i Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy, kterou letos také obdržel.
Karel Škubník letos publikoval výsledky své práce v prestižním časopise PNAS.