Výzkumná skupina Rentgenová mikro a nanotomografie z CEITEC VUT v pondělí 9. září spoluorganizuje mezinárodní brokerage - akci, kde se setkávají zástupci průmyslu s vědci a hledají možnosti spolupráce. Potvrzením zájmu o samotnou akci a výzkumné aktivity CEITECu je účast reprezentantů nadnárodních společností, kteří mají zájem se právě s vědci z oblastí, ve kterých podnikají, potkat. Účast potvrdili například zástupci společností GE Measurement & Control, Bruker, Carl Zeiss - X-ray Microscopy Group a Rigaku.
A právě japonská společnost s celosvětovým působením Rigaku, přední výrobce vědeckých analytických přístrojů využívajících rentgenové záření, přesunula oficiální představení svého nejnovějšího produktu – počítačového tomografu se submikronovým rozlišením z původně plánované německé konference na CEITECovský brokerage. „Uvědomujeme si význam tohoto kroku a velmi si ho vážíme,“ uvedl za organizátory akce profesor Jozef Kaiser, vedoucí výzkumné skupiny Rentgenová mikro a nanotomografie. „Naši lidé mají velmi dobré výsledky a těší nás, že si jich všímají a mají o ně zájem i ti, kteří jsou schopni je využít v praxi,“ dodal Kaiser.
Nový tomograf s typovým označením nano3DX může fungovat v režimu rentgenového mikroskopu s pixelovým rozlišením v rozsahu od 0,27 mikrometrů do 4 mikrometrů, což umožní zobrazit jiným podobným přístrojem dosud neviditelnou strukturu a vady materiálu. V režimu tomografie je pak dosažitelné nativní voxelové rozlišení menší než 0,5 mikrometru, a to bezkonkurenčně staví tento přístroj do čela komerčně dostupných zařízení.
CEITECu VUT se daří navazovat dlouhodobou spolupráci nejen s firmami, ale i s uznávanými vědeckými centry. „Naše vědce podporujeme v zahraničních stážích, mezinárodních projektech a o správně nastaveném záměru vypovídají např. naše nedávné články v prestižním časopise Nature, zapojení vědců z CEITECu VUT v mezinárodních týmech a jejich účast v projektech sedmého rámcového programu nebo zájem studentů o studium v prvním ročníku doktorského studijního programu CEITEC, zaměřeného na pokročilé materiály a nanovědy,“ doplnil profesor Radimír Vrba, ředitel CEITEC VUT.