Věda a výzkum v Brně mají budoucnost. Tak by se dalo volně přeložit téma semináře „Research and Development and Universities as Engines of Regional Competitiveness“, který v Bruselu 3. 12. 2008 pořádaly největší brněnské univerzity, Zastoupení Jihomoravského kraje při EU a město Brno.
Hlavním cílem semináře bylo představit bruselským úředníkům nejvýznamnější projekty brněnských univerzit, vznikající za podpory evropských strukturálních fondů. V úvodu posluchače pozdravil velvyslanecký rada Miroslav Fuchs, univerzity reprezentoval Michal Kotoul, prorektor pro tvůrčí rozvoj Vysokého učení technického v Brně.
Představitelé bruselské administrativy se na semináři blíže seznámili s výzkumným projektem CEITEC, doposud největší plánovanou investicí do vědy a výzkumu v Brně. Dále byl prezentován projekt NETME Centre, připravovaný Fakultou strojního inženýrství Vysokého učení technického a projekt RECETOX, jejž zaštiťuje Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity.
Podle zúčastněných představitelů politické reprezentace Brna a Jihomoravského kraje se jedná o jedinečnou příležitost k posílení rozvoje regionu. Náměstek primátora Oliver Pospíšil k tomu řekl: „Inovace jsou zásadní podmínkou pro růst konkurenceschopnosti Brna a významný podíl na posílení této oblasti rozvoje města bude mít i CEITEC, společný univerzitní projekt.“ Radní Jihomoravského kraje Miloš Šifalda a Jiří Janda zdůraznili dlouhodobou a soustavnou práci kraje na přípravě souvisejících strategických dokumentů a institucí jako jsou Regionální inovační strategie a Jihomoravské inovační centrum.
Mezi účastníky semináře zavítal i poslanec Evropského parlamentu Petr Duchoň, podle nějž byla tato akce konečně první ucelenou prezentací vědeckovýzkumného potenciálu vysokých škol z celé ČR. Ocenil tak dlouhodobou a systematickou práci univerzit přispívající k posilování významu a úspěšnosti celého jihomoravského regionu.